+ Załóż konto
Strona główna > Poradniki > Zadbaj o swój komputer
drSheldonCooper

Good job

6

Zadbaj o swój komputer

Profilaktyka zapobiegania niepotrzebnym reinstalacjom - poradnik.

Przysłowie mówi: lepiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć. Zasada ta sprawdza się także w przypadku Windows - poświęcenie systemowi odrobiny uwagi wydatnie zmniejsza "szanse" na reinstalację.


Profilaktyka

Na czym więc polega zapobieganie "chorobom" Windows? Na rozsądnej prewencji naturalnie. Co ciekawe, najczęściej nie wymaga ona stosowania jakichś nadzwyczajnych środków - w porównaniu do codziennej higieny są to czynności odpowiadające regularnemu myciu zębów czy odpowiedniemu do temperatury zewnętrznej ubieraniu się. Ale podobnie jak w codziennym życiu, także tych operacji musimy się nauczyć. Źródłem takiej wiedzy może być rodzic czy książka, my zaś proponujemy dalszą lekturę niniejszego tekstu. Jeśli zastosujemy się do przedstawionych niżej poleceń, możemy zapomnieć o reinstalacji - o czym świadczy choćby mój domowy Windows XP, "nie ruszany" od czasu premiery, czyli od prawie 3 lat.

 

Bądź grzeczny!


Tak można chyba w skrócie podsumować czynności "higieniczne", służące do utrzymania Windows w dobrym zdrowiu. W ich skład wchodzi zalecenie: "Nie śmieć", czyli nie instaluj 10 programów shareware'owych na godzinę. A jeżeli już musisz to robić, dokładnie po nich posprzątaj, czyli używaj dobrego de instalatora.

Wiadomo od dawna, że procedury deinstalacyjne wielu programów są mocno niedoskonałe - aplikacje pozostawiają po sobie pliki lub wpisy w Rejestrze. O ile tzw. problem "DLL hell" został już w Windows XP w znacznej części rozwiązany (przypomnijmy: chodziło o nadpisywanie bibliotek systemowych potrzebnych do działania Windows przez zbiory nowo instalowanych programów),o tyle "śmiecenie" niepotrzebnymi "deelelkami" pozostało. Zajmują one miejsce na dysku, co - jak się niebawem przekonamy - nawet w dobie stugigabajtowych dysków ma znaczenie.

Do czyszczenia Rejestru warto wykorzystać specjalny program - może to być na przykład WinDoctor z pakietu NortonSystemWorks. Ale uwaga - każdą aplikację tego typu trzeba uważnie kontrolować i nie wolno pozwalać na jej całkowicie automatyczne działanie. Może się bowiem zdarzyć, że skutki działania programu czyszczącego będą odwrotne do zamierzonych. Ale po co właściwie zajmować się Rejestrem? Otóż ta centralna baza danych Windows jest bez przerwy odczytywana przez system, zatem zmniejszenie jej rozmiaru ma duże znaczenie. Tym większe, że zbiory te ulegają fragmentacji - klucze usuwane z Rejestru pozostawiają "dziury" ,które warto raz na jakiś czas usunąć, spowalniają bowiem wyszukiwanie w Rejestrze. Tu też użyjmy odpowiedniego narzędzia - np. Registry Cleanera.

Zaawansowani użytkownicy powinni się zaś zaopatrzyć w dobry edytor Rejestru. Nic bowiem nie zastąpi czujnego oka gospodarza - jeśli wiemy, jakie programy instalujemy, możemy sprawować niemal całkowitą kontrolę nad Rejestrem, jakiej nie zapewnią nam żadne programy czyszczące. Podstawowe funkcje zaawansowanego edytora Rejestru to przede wszystkim wyszukiwanie z wynikami podawanymi w postaci listy oraz opcja "undo", czyli możliwość cofnięcia ostatnio wykonanego działania. Cech tych brakuje, niestety, narzędziu dostarczanemu wraz z systemem. Naturalnie i nim możemy się posługiwać, jednak należy to robić z najwyższą uwagą - jedno naciśnięcie klawisza za dużo może oznaczać konieczność...reinstalacji właśnie. Jednym z najlepszych edytorów jest Resplendent Registrar, który notabene, zawiera również narzędzie do defragmentacji Rejestru.

 

Defragmentacja? Ależ tak!

Jednym z najbardziej zaniedbywanych elementów Windows jest system plików. Oczywiście, najlepiej byłoby, gdyby nie ulegał on fragmentacji. To niekorzystne zjawisko jest jednak rzeczywistością i udawanie, że ono nie występuje, nic nam nie da. Defragmentujmy więc nasz system plików w miarę często - zwłaszcza te partycje, które są najczęściej używane. Warto przy tym pamiętać, że z defragmentacją jest troszkę podobnie jak ze sprzątaniem - im częściej to robimy, tym mniej czasu nam to zajmuje. Nie namawiam naturalnie do maniakalnego uruchamiania defragmentatora co parę godzin - jeśli nie przeprowadzaliśmy zbyt wielu operacji dyskowych, wystarczy robić to kilka razy w tygodniu, maksymalnie raz dziennie.

Czym defragmentować? Można wbudowanym narzędziem - jest ono wprawdzie dość ascetyczne, ale w zastosowaniach domowych sprawdzi się doskonale. Osoby przywiązujące szczególną wagę do kwestii defragmentacji mogą zaopatrzyć się chociażby w Diskeepera - doskonały (i w edycji domowej stosunkowo niedrogi) program do defragmentacji, oferujący między innymi udoskonaleniami na przykład bardzo wygodną funkcję defragmentowania tylko w tych chwilach, gdy włącza się wygaszacz ekranu.

 

Bądź "trendy"

Możemy skorzystać z funkcji automatycznego uaktualniania lub samemu pamiętać o regularnym zaglądaniu do witryny Windows Update. Pamiętajmy, że nawet w tym pierwszym przypadku nie oddajemy systemu we władanie nieznanym siłom - każdorazowo zostaniemy poinformowani o nowym uaktualnieniu i zapytani, czy chcemy je zainstalować. Jeśli nawet nie lubimy nadmiernie tego procesu, pozwalajmy przynajmniej na instalowanie łatek określonych mianem krytycznych - Microsoft przyznaje takie etykietki raczej niechętnie, jeśli więc ją zauważymy, sprawa naprawdę jest poważna.

 

Cofnąć czas

Załóżmy, że oto przed chwilą zainstalowaliśmy Okienka. Pełna reinstalacja to nie tylko "posadzenie" systemu operacyjnego. Przyjmijmy zatem, że już w pełni odtworzyliśmy nasze poprzednie środowisko pracy (zazwyczaj trzeba na to poświęcić sporo czasu - co rusz bowiem przekonujemy się, że zapomnieliśmy o jeszcze jednym multimedialnym kodeku czy małym narzędziu, którego używamy wprawdzie tylko raz na tydzień, jest ono nam jednak niezbędnie potrzebne). Wszystko pięknie skonfigurowane, szybciutko działające...Aż chciałoby się zakrzyknąć za poetą: "Trwaj chwilo! Jesteś piękna!". Nie zatrzymamy wprawdzie czasu, możemy go jednak...cofnąć. Nie jest to sprawka żadnej magii, a czystej technologii, zwanej "tworzeniem obrazów", czyli zapisywania stanu dysku lub partycji, który możemy przywracać dowolną liczbę razy. Jeśli zatem utworzymy obraz naszej systemowej partycji zaraz po reinstalacji, będziemy mogli wrócić do takiego stanu w ciągu dosłownie minut, a nie godzin, jak to ma miejsce w przypadku pełnej reinstalacji.

Technikalia

Dla niektórych osób tworzenie obrazów dysków wydaje się zajęciem trudnym lub przynajmniej mało zrozumiałym. Tak jednak nie jest - jeśli tylko zdamy sobie sprawę z podstawowego ograniczenia tej technologii, wszystko staje się jasne. Otóż obraz to nic innego jak kopia - owszem, wykonana w specyficzny sposób, w niecodziennych warunkach, ale po prostu kopia. Zatem zależności między nią a oryginałem są takie same jak w przypadku kopii zwykłych plików, np. tekstowych. Jeśli w oryginale dokonamy jakichkolwiek zmian, po nadpisaniu takiego zbioru jego kopią stracimy je wszystkie. Pamiętajmy zatem: modyfikacje dokonane w systemie (na przykład instalacja nowych sterowników do karty graficznej) zostaną utracone po przywróceniu obrazu partycji systemowej. Będziemy musieli instalować drivery od nowa. To jednak stosunkowo niewielki wysiłek w porównaniu z pełną reinstalacją systemu.

Tworzymy obraz

Opisane wyżej ograniczenie technologii tworzenia obrazów sprawia, że warto się do takiego zadania nieco przygotować - zdefragmentować dyski i usunąć niepotrzebne pliki. Sam proces przedstawiony jest w kolejnych etapach w ramce powyżej. Wspomnę tu jeszcze o jednej kwestii, znacznie ułatwiającej utrzymanie porządku na dysku i w systemie. Chodzi o odpowiednie partycjonowanie przestrzeni dyskowej. Ma to znaczenie nie tylko w przypadku używania kilku dysków twardych - również jedynego "twardziela" warto odpowiednio podzielić. Rzecz w tym, by oddzielić dane użytkownika od systemu operacyjnego. W takim bowiem przypadku odtwarzanie obrazu będzie znacznie prostsze (nie musimy obawiać się o ustawienia różnych aplikacji, które mogły się przecież zmienić od momentu utworzenia obrazu) i szybsze (plik obrazu będzie po prostu mniejszy).
Utrzymywanie porządku w systemie nie jest wbrew pozorom trudne. Nie traktujmy też tego zadania jak przykrego obowiązku. Przecież mycie zębów też może być przyjemne, prawda?

Zadbaj o swój komputer
Profilaktyka zapobiegania niepotrzebnym reinstalacjom - poradnik. Przysłowie mówi: lepiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć. Zasada ta sprawdza się także w przypadku Windows - poświęcenie systemowi odrobiny uwagi wydatnie zmniejsza "szanse" na reinstalację. Profilaktyka Na czym więc polega zapobieganie "chorobom" Windows? Na rozsądnej prewencji naturalnie. Co ciekawe, najczęściej nie wymaga ona stosowania jakichś nadzwyczajnych środków - w porównaniu do codziennej higieny są to czynności odpowiadające regularnemu myciu zębów czy odpowiedniemu do temperatury zewnętrznej ubieraniu się. Ale podobnie jak w codziennym życiu, także tych operacji musimy się nauczyć. Źródłem takiej wiedzy może ...
0
Egipt - podróżować czy unikać?
Obecnie cała kraj żyje śmiercią Polki w Egipcie. W internecie pojawia się mnóstwo artykułów nie tylko informacyjnych, ale też publicystycznych. Ludzie w różnych miejscach komentują sytuację, bawią się w detektywów oraz próbują dociec, co dokładnie się stało. Tego pewnie nigdy się nie dowiemy, ale nie o tym będzie ten tekst. Ze sporą krytyką spotkały się komentarze, że kobieta sama jest sobie winna. Od razu pojawiły się wzburzone głosy mówiące, że zawsze wszelką odpowiedzialność ponosi sprawca. Tutaj się zgodzę, ale czasami możemy uniknąć pewnych nieprzyjemności. Oczywiście, przy tego typu sprawach internauci krzyczą, że coś złego może nam się przytrafić w biały ...
2
Uśmiechów nigdy za dużo
Te kobietyPuki narzeczona, piękna, ustrojonaa po ślubie, sami wiecie, co maciez królika papcie i z barchanu gaciea one się dziwią, że z domu znikacie. Nie daleko Pacanowa Koło Pacanowa, obok kozy, stała krowamłody byczek podnieconyruszył właśnie szukać żony -gdy swym berłem ostro tryknąłkoza bekła i uciekła -nie dla ciebie z kozy żona -rzekła krowa oburzona. ...
0
Bajka o Januszku
Pogoda była tego dnia ani ładna, ani brzydka. Po prostu zwyczajna. Jednak 2,5 letni Janusz od rana odczuwał, że tego dnia wydarzy się coś Bardzo Ważnego w jego życiu. Odkąd sięga pamięcią Ciocia mówiła mu i innym dzieciom, które mieszkały u niej, że każdy z nich w końcu znajdzie swoją mamę i tatę. Jednak on czekał już tak długo, a w tym domu dzieci przychodziły i odchodziły, a on ciągle tutaj mieszkał. Kochał ciocię, bo była dla niego bardzo dobra. Tuliła go, pocieszała, kiedy płakał, jednak jego serduszko chciało być kochanym przez mamę i tatę. Brak rodziców ...
0
O portalach społecznościowych słów kilka.
Jak na pewno wszyscy wiemy, od dłuższego już czasu panuje moda na portale społecznościowe. Zmienia się tylko pozycja najpopularniejszego - kiedyś Nasza Klasa, potem Facebook, następnie Instagram, ostatnio Snapchat. Co można o nich powiedzieć? Czy są potrzebne? Czy to kiedyś przejdzie? Czytajcie dalej ;) Teoretycznie każdy portal oferuje nieco inne możliwości, ale w praktyce wszystkie są takie same, lub chociaż podobne. Chodzi po prostu o to, żeby się pokazać - jakim się jest, jakie ma się hobby, co aktualnie się robi i z kim, a nawet tak oczywiste rzeczy, jak to, jak się wygląda. Nie są to już wcale tak ...
17
Programy regionalne na lata 2014-2020
Na lata 2014-2020 Unia Europejska przeznaczyła budżet wynoszący 31 miliardów euro na rozwój poszczególnych województw.Środki te zostały skierowane na realizację regionalnych programów operacyjnych. W zależności od określonego regionu środki te obejmą inny obszar działania. 1.Dolnośląskie- 2,2 mld euro na wzrost konkurencyjności gospodarki regionu w oparciu o badania naukowe i prace rozwojowe.2.Kujawsko-pomorskie- 1,9 mld euro na rozwój innowacyjności i przedsiębiorczości, a także poprawę sytuacji na rynku pracy.3.Lubuskie- 907 mln euro na aktywizację badawczo-rozwojową przedsiębiorstw oraz poprawę ich konkurencyjności.4.Lubelskie- 2,2 mld euro na zwiększenie współpracy pomiędzy sektorem naukowym i biznesowym.5.Łódzkie- 2,2 mld euro na wsparcie konkurencyjności ...
0
więcej
DOWIEDZ SIE WIĘCEJ

Komentarze

Aby dodawać komentarze należy być zalogowanym.
Zaloguj się lub załóż nowe konto
Napisz artykuł na Perepele już teraz!

Najnowsze:

Omawiając filmy nie można zapomnieć także o serialach, gdyż historia seriali, lub filmów seryjnych jak dawniej je nazywano jest niewiele krótsza od historii kina. Producenci filmowi szybko dostrzegli ich uzależniającą moc- regularnie emitowane przygody ulubionych bohaterów zapewniały wysoką frekwencję widzów na kolejnych seansach. Współczesna telewizja kieruje się tymi samymi zasadami: w repertuarze większości stacji seriale zajmują czołowe miejsce. Pierwszy film seryjny pojawił się na ekranie kin francuskich w 1908 roku. Był to film "Zasadzka"- historia śledztwa prowadzonego w Paryżu przez genialnego detektywa Nicka Cartera. Film ten stał się tak popularny, że do końca 1909 roku nakręcono ...
0
Jeszcze jakiś czas temu roboty na wzór człowieka wydawały nam się czystą fikcją. Co prawda, już od dawna powstawały filmy oraz książki, w których władze nad światem przejmowały inteligentne maszyny. Większości z nich dochodziło do tego właśnie w XXI wieku. Jednak ludzie myśleli, że to niemożliwe. Tymczasem roboty może władzy nad światem nie przejmują, ale stają się coraz bardziej popularne! Wszystko zaczęło się w Azji. W Japonii roboty na wzór kobiety są spotykane od wielu lat. Tamtejsi mężczyźni często zamiast szukać żony, kupują lub sami tworzą robota, który spełni wszystkie ich potrzeby. Wygląda jak prawdziwa kobieta, ale ma nad nią ...
1
Większość znanych i osób nie wyobraża sobie życia bez kochanego chlebka. Cieszą się, że nie są uczuleni i wcinają go bezkarnie. Nie jest jednak tak kolorowo. Gluten szkodzi generalnie wszystkim. The New England Journal of Medicine opublikował pracę naukową, która wymienia aż 55 chorób, do których może przyczynić się spożywanie glutenu: Między innymi należą do nich: osteoporoza, podrażnienia jelit, zapalenie jelit, anemia, nowotwory, przewlekłe stany zmęczenia, owrzodzenia, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, stwardnienie rozsiane i niemal wszystkie inne choroby autoimmunologiczne. Gluten jest również związany z wieloma chorobami psychicznymi i neurologicznymi, w tym schizofrenią, stanami lękowymi, depresją, demencją, epilepsją i neuropatią. Wykryto też ...
0
Nasze dzieci na studniówki wyprawiamy, no a sami co wspominać mamy? Swój pierwszy bal.. Młodzież, która już rozpoczęła bale studniówkowe nie zna Kaliny Jędrusik ani śpiewanej przez nią piosenki „Mój pierwszy bal". Przypomnę więc pierwszą zwrotkę i refren. To wystarczy nam do wprowadzenia się w atmosferę naszego pierwszego balu: Mój pierwszy bal Ze szkolnego mundurka, z pokoiku na piętrze,z fotografii z warkoczem, ze spacerów na wietrze,coraz mniej dziś pamiętam, coraz rzadziej się śmieję,pozostało mi jedno wspomnienie: Mój pierwszy bal,te walczyki leciutkie jak świerszcze,pierwszy bal,czyjeś oczy wesołe, na szczęście. Pierwszy bal.Bal z myszką, bal z łezką, bal ...
0
Do czasu pojawienia się filmu "Ojciec chrzestny" Francisa Forda Coppolli w 1972 roku próby kontynuacji losów bohaterów w kolejnych filmach prowadziły zwykle do powstania dzieł o zdecydowanie niższej wartości. Monumentalna saga, stworzona przez Coppollę przy współpracy autora książki "Ojciec chrzestny" Maria Puzo, dzięki znakomitym kreacjom aktorskim nie miała sobie równych w dotychczasowej historii kina. Włosko-amerykański ruch na rzecz praw człowieka próbował nie dopuścić do realizacji filmu o włoskiej mafii w Ameryce. Pojawiły się nawet groźby zamachów bombowych, a ze scenariusza trzeba było wykreślić słowa "Mafia" i "Cosa Nostra". Premiera filmu "Ojciec chrzestny" przyniosła twórcom wielkie uznanie ...
0
Amerykanie mają to, czego chcieli...
The Day After - Nazajutrz, to tytuł znanego amerykańskiego filmu pokazującego skutki wojny nuklearnej właśnie - Nazajutrz.Wczoraj odbyła się inauguracja nowej prezydentury USA, czyli wybuch owej przysłowiowej bomby. Jak jest tam dzisiaj i jak będzie nazajutrz ? Nie tylko tam zresztą - Na całym świecie?    Z dużym zaciekawieniem oglądałem wczoraj transmisję z zaprzysiężenia nowego prezydenta USA. Byłem szczególnie ciekawy pierwszego przemówienia, które miało być zupełnie nowym głosem Trumpa – męża stanu, a nie wyborczego show mana, który mówił to, co trzeba aby rozbujać nastroje i wygrać wybory. Wielu znawców amerykańskiej sceny w tym nasi politycy, niemal zaraz po ...
5
Normalni czy wyjątkowi?
Narzeczeni są wśród nas, narzeczeni pierwszy raz... niech ich będzie jak najwięcej. Witajcie Ja w sparwie ślubu i wesela. TAK, TAK, Waszego ślubu i Waszego wesela. Mam zamiar porwać Was do częstego odwiedzania tego miejsca na blogu, dla pokrzepienia serc, dla wiedzy, przyjemności, poznawania świata przedślubnych przygotowań. Zróbcie poniższy test, jest naprawdę zadziwiający. Obiecuję, to nieżadna atrapa. Proszę , zróbcie go porządnie od początku do końca,nie jest zbyt długi. Zastanawialiście się kiedyś czy wasz mózg jest normalny czy wyjątkowy? Cóż, zrobicie porządnie to ćwiczenie i znajdziecieodpowiedź!!!!!! Postępujcie tylko wg instrukcji, odpowiadajcie na pytania jedno po drugim i tak szybko jak to możliwe, ale nie przechodzicie ...
0
Sex z rana? Oto 10 powodów na tak!
Jeśli poranek kojarzy się tylko z wyjściem do pracy to czas to zmienić! Oto kilka powodów, by zmienić podejście do tego tematu na lepsze.     1. Leżycie na łóżku, nie musisz więc już tam zaciągać dziewczyny. 2. Jako samiec masz poranne erekcje, co jest naturalnym odruchem zdrowego organizmu. Po co mają się one marnować? 3. Nawet leniwy poranny seks, choćby na boku, powoduje przyspieszone krążenie i wyższe ciśnienie krwi, a przez to pobudzenie i gotowość do działania. Czyli jesteś gotowy iść do pracy... ...
2
Huayna Picchu czyli Młoda Góra
Jednym z naszych celów w trakcie pobytu w Machu Picchu była wspinaczka na Huayna Picchu czyli Młodą Górę. Wierzchołek jej jest połączony z osadą Inków przełęczą. Góruje on zdecydowanie nad okolicą i zapewnia najlepszy widok na całość. Wejście na górę jest jednak ograniczone do czterystu osób dziennie, z których dwieście zaczyna wspinaczkę o siódmej rano a kolejne dwieście musi czekać do dziesiątej. W związku z tym obowiązują oczywiście bilety i okres oczekiwania. Właśnie dlatego my rezerwowaliśmy naszą wyprawę z wyprzedzeniem bo na bilety na Młodą Górę trzeba czekać od dwóch do trzech miesięcy w zależności od sezonu. ...
2
Leksykon filmowy. Western cz. 1
Western- zwany także filmem kowbojskim- kojarzy się z kinem amerykańskim. Pełen scen pościgów, galopad i dramatycznych pojedynków rewolwerowców kręconych w pięknych plenerach gór i prerii, od momentu narodzin gatunku miał zawsze wielu zwolenników. Może nie jestem maniaczką tego gatunku, ale czasem lubię pooglądać tego rodzaju filmy. Western był odpowiedzią Hollywood na cieszące się dużą popularnością dziewiętnastowieczne seryjne wydania zeszytowe i powieści o dziejach Dzikiego Zachodu. Poza tym oferował o kinomanom interesujące historie o bohaterach żyjących w świecie w którym nawet najbardziej skomplikowane sprawy rozwiązywano w prosty sposób-za pomocą sześciostrzałowego rewolweru. To właśnie w czarno-białym świecie westernu, ...
0
Leksykon filmowy. Film animowany cz. 2
Po I wojnie światowej animowany film trikowy miał już ustalone miejsce wśród gatunków filmowych. Prawdziwa przyszłość animacji należała do kina komercyjnego i kreskówek. Krótkometrażowe filmy animowane były regularnie prezentowane między seansami filmowymi. Szybko pojawiły się dwa wynalazki, które usprawniły technikę filmową. Teraz jednak ustępują pola technikom komputerowym. Autorami pierwszego byli John Randolph Bray i Earl Hurd, którzy wymyślili malowanie postaci i innych ruchomych elementów na przeźroczystych celuloidach. Dzięki ich wynalazkowi udało się przyśpieszyć prace nad filmem i podzielić na kilka osób. Taką techniką wyprodukowaną pierwszą kolorową kreskówkę "Debiut Tomasza Kicia" z 1920 roku. Drugą rewelacyjną ...
0
Honor oficera WP wg. Generała Różańskiego
Po ostatecznym rozstaniu się ze służbą wojskową Generał Różański wystąpił w „Kropce nad i" w TVN 24. Pięknie się zaprezentował na tle podobnych wywiadów, których oglądaliśmy już setki. Ostra przecież dziennikarka zadawała mu różne, czasem nawet wydawałoby się kłopotliwe pytania, a on mimo że rozgoryczony, to jednak bardzo dyplomatycznie odpowiadał nie winiąc i nie obciążając winą nikogo z tych, których działanie zmusiło go do rezygnacji ze wszystkich swoich funkcji służbowych. Kierując się honorem złożył rezygnację, gdy upewnił się, że teraz nie liczą się już jego kwalifikacje i kompetencje, a mimo starań nie ma też szans na pozyskanie zaufania Ministra ...
7
Wysyp Dyktatur
Patrząc na to jak wygląda debata na temat reformy wymiaru sprawiedliwości dochodzę do wniosku że mamy istny wysyp dyktatur . Nie są one zgodne z definicjami jakie można znaleźć w słowniku bo polegają one raczej wymuszaniu swojego zdania jako jednie słusznego .Stosują je absolutnie wszyscy uczestnicy sporu i bynajmniej nie chodzi Mi o same zapisy tej czy tamtej ustawy tylko o przekaz do nas zwykłych Kowalskich. Zauważyłem bowiem że z wypowiedzi polityków i co gorsza profesorów, dziennikarzy i innych światłych umysłów wynika że Kategorią podziału na to kto jest dobry a kto zły jest opowiedzenie się po jednej ...
0
7 ciekawostek, którymi zaskoczycie bliskich przy wigilii
Jakie były początki sztucznych choinek? Do czego wykorzystywano cukierki w kształcie pasterskiej laski? Dlaczego Japończycy w święta ustawiają się w kolejkach do KFC? Sprawdź nasze bożonarodzeniowe ciekawostki, a następnie pochwal się nimi przy wigilijnym stole. Zaczynamy! 1. Pierwsze sztuczne drzewka świąteczne powstały w Niemczech. „Choinki" wytwarzano z wykorzystaniem farbowanych gęsich piór. Prawdziwe drzewka, które trafiają do sprzedaży, przed ścięciem rosną nawet przez 15 lat. 2. W Boliwii w Wigilię Bożego Narodzenia odprawia się msze, na które wierni przychodzą z kogutami – Boliwijczycy wierzą bowiem, że kogut jako pierwsze zwierzę obwieścił narodziny Chrystusa. 3. Święty Mikołaj w wyobrażeniu zachodnim – ...
0
Leksykon filmowy. Potwory w filmie cz. 3
"Godzilla" Emmericha przypomniała Amerykanom czasy, gdy filmy o potworach przyciągały do kin tłumy. Tak było w latach pięćdziesiątych, w okresie największych obaw mieszkańców tego kontynentu przed niszczycielską potęgą broni atomowej. Filmowe monstra atakujące ludzkość na skutek testów jądrowych jak np. w filmie "Rozbudzona bestia", albo mutowały z niegroźnych organizmów na skutek radiacji wywołanej wybuchami nuklearnymi "One". Począwszy od "Rozbudzonej bestii", w której obudzony atomowym wybuchem jaszczur z epoki jurajskiej przybywa do Nowego Jorku i sieje ogromne spustoszenie, do końca lat 50. XX wieku niemal co roku na ekrany amerykańskich kin trafiały mrożące krew w żyłach historie ...
0
„Albo jesteś ludziom miły, albo kładź się do mogiły
Nadszedł Dzień Edukacji Narodowej, więc nic dziwnego, że w prasie, i ogólnie w mediach pojawiają się materiały mające ilustrować jak jest w oświacie, jak powinno być. Ktoś naświetla swoje racie i atakuje, a inny się broni choćby przez solidarność ze środowiskiem szkolnym. Ja też miękko wszedłem w atmosferę tych dni i zabrałem się do czytania, a nawet komentowania sytuacji. W Belfer blogu jaki znajduje się w Polityce znalazłem opis gorączki przedświątecznej związanej z nagrodami z okazji \dnia Nauczyciela. Komu, za co, sprawiedliwie, niesprawiedliwie... .Jak zawsze było i będzie. Spodobał mi się rymowany apel do nauczycieli, który oddaje ważną w ...
4
Przyroda coraz częściej mówi do nas: Pokaż co potrafisz
  Przeżyliśmy i nadal przeżywamy potężny wstrząs wywołany nawałnicą. Były ofiary śmiertelne, dużo rannych, a najwięcej poszkodowanych materialnie. Wciąż trwa usuwanie szkód i próba odbudowy domostw zdmuchniętych przez wichurę lub poważnie uszkodzonych. Szok wielu ludzi dotkniętych stratami nie ustępuje, bo perspektywa jesieni, a później zimy jest coraz bliższa. Jak się do niej przygotować, gdy siły brak, gdy samotna starość coraz bardziej paraliżuje chęć wyjścia z kolejnej opresji życiowej, a dach nad chałupą został zdmuchnięty? Mamy przy tej okazji możliwość oceny jacy jesteśmy sprawni w organizacji akcji ratunkowej. Nie można już wszystkiego zwalać na poprzedników, chociaż wiele kolejnych rządów dołożyło ...
3