+ Załóż konto
Strona główna > Ludzie > Naucz się rozmawiać
Ania_Lewandowska

Good job

6

Naucz się rozmawiać

Komunikacji z innymi uczymy się od pierwszego oddechu. To najważniejsza z umiejętności, jakie powinniśmy posiadać. Pozwala nam poznać, zrozumieć, nawiązać kontakt, zyskać akceptację, poczuć więź, przynależność, wreszcie miłość.

Dla jednych nawiązywanie kontaktów jest łatwe, dla innych, skrytych, nieśmiałych i nieufnych - bywa barierą nie do pokonania. Często najtrudniejsze są kontakty właśnie z tymi, którzy są nam najbliżsi: z rodzicami, rodzeństwem, z dziećmi.


Proste sytuacje stają się wówczas przyczyną konfliktów, żalów, agresji. Dom, zamiast być azylem, wyspą bezpieczną w morzu codziennych trosk, staje się sypialnią, przechowalnią, w której poczucie zagrożenia jest jeszcze większe, skąd ucieka się na ulicę, do grupy rówieśniczej.


To, o czym chcę napisać jest nie tylko „dla dorosłych". Także - a może przede wszystkim - dla młodzieży. Ale rozmawiać ze sobą, zrozumieć się, muszą chcieć obie strony.


Nie może być tak, że rodzice zawsze mają rację tylko dlatego, że są rodzicami! Owszem: posiadają własny bagaż doświadczeń (często złych, smutnych, nawet tragicznych) i pewnie z całych sił chcieliby uchronić przed tym samym swoje dzieci. Owszem: wiedzą o życiu więcej i mają wobec dzieci najlepsze intencje. Ale prawdą jest także to, że sytuacje życiowe nie muszą się powielać. Że to, czego oni doświadczyli w kontaktach z innymi wcale nie musi się tak samo skończyć w przypadku ich dzieci: nie każda dziewczyna jest nieodpowiednia i nie każdy chłopak to łobuz i drań. Ale może tak być. Warto więc wysłuchać tego, co nam mają do powiedzenia. Wysłuchać, żeby móc poobserwować, sprawdzić, skonfrontować z rzeczywistością. Jakich rad można udzielić?

Jednakowych obu stronom, rodzicom i młodzieży:

 • Słuchaj uważnie i spokojnie tego, co do ciebie mówią. Na pewno chcą ci przekazać coś, co jest dla nich ważne. Być może będzie ważne także dla ciebie.

 • Słuchaj do końca, nie przerywaj i nie unoś się, nawet, jeśli masz inne zdanie.

 • Poznaj argumenty drugiej strony, żeby móc potem z nimi dyskutować.

 • Swoje racje przedstawiaj spokojnie, bez nadmiernych emocji i gniewu. Dasz w ten sposób szanse na zapoznanie się z nimi. Chcesz przecież przekonać do swojego punktu widzenia, a nie doprowadzać do kłótni, która nic nie da.

 • Pomyśl, dlaczego rozmawiacie o tym problemie. Przecież macie wspólny cel: spokój i wzajemne szczęście.

 • Szanuj swego rozmówcę i jego punkt widzenia nawet wówczas, jeśli się z nim nie zgadzasz. Nie obrażaj go ani sam się nie obrażaj się na niego. To do niczego nie prowadzi.

 • Nie używaj słów: nigdy i zawsze, zabraniam kategorycznie, milcz, dość tego. Nie pomagają w komunikowaniu się. One kończą rozmowę.

 • Bądź cierpliwy, nie każdy może krótko i precyzyjnie wyrazić swoje zdanie. Czasem trudno jest dobrać właściwe słowa. Zwłaszcza, gdy emocje są silne.

 • Nie porównuj z innymi („rodzice Majki są fajni, nie tacy, jak wy", „spójrz tylko na Marka, on zawsze taki grzeczny")

 • Nie oczekuj, że przekonasz natychmiast do swoich racji i nie obrażaj się, jeśli tak się nie dzieje. Czasem druga strona musi spokojnie przemyśleć. Daj jej czas.

Umiejętność komunikowania się to sztuka, wielka wartość, od której zależy spokój w domu. Wie o tym każde dziecko i każdy rodzic. Sytuacji, w których jest nieoceniona, można przywoływać nieskończenie wiele. Zacznijmy od najprostszych. Nieśmiertelny temat w każdym prawie domu: Ania, zejdź do sklepu!

Oto scenka podejrzana przez „ dziurkę od klucza":
Ania, lat 13 przed komputerem. Mama w kuchni..
- Ania, zejdź do sklepu!
- Zaraz!
- Nie zaraz, tylko już!
- Zaraz, za 5 minut, tylko skończę!
- Żadne zaraz! Jak ja mówię, to proszę zrobić. Nie musisz grać!
- Nie gram! Zaraz wyniosę!
Mija 7 minut. Sytuacja bez zmian.
- Anka! Co ty sobie wyobrażasz! Powiem ojcu i masz szlaban na komputer!
- Mamo, już kończę!
- Żadne już! W tej chwili marsz!
- No tak, dla ciebie się nie liczy, że ja cos mam do zrobienia!
- A co ty masz do zrobienia ważniejszego, niż to, co ja mówię? Jak ja bym tak mojej mamie odpowiedziała, to ...

Awantura wisi na włosku. Ktoś coś zawalił, ca się zdarza, w końcu mama ma tyle spraw na głowie, mogła o jakimś drobiazgu zapomnieć. A Ania? Ania naprawdę mogła sprawdzać coś ważnego (niekoniecznie do szkoły, ale ważnego dla niej) albo kończyć pisać (ważne, żeby nie zgubić wątku) czy rozmawiać z kimś dla niej ważnym na GG. Sklep nie zając - nie ucieknie. Wystarczyłoby, żeby wyjaśniła, dlaczego „zaraz" a nie już. Niekoniecznie musi się spowiadać wyczerpująco z tego, co i dlaczego. Wystarczy: „Zaraz, tylko skończę. To dla mnie ważne." Jeśli mówi, że za 5 minut, odczekajmy 7. Ania też powinna znać wartość swojego słowa. Czas minął - bierze torbę i wychodzi. Jeśli jeszcze potrzebuje chwili - niech powie, przeprosi, że jeszcze moment (jak to między kulturalnymi ludźmi być powinno). Ale nie wolno odkładać w nieskończoność bez słowa.


Komunikaty obu stron muszą być czytelne. Mama swoimi słowami komunikuje córce, że potrzebuje jej pomocy. Ona odpowiada, że owszem, pomoże, ale jak tylko skończy swoją pracę. Obie strony powinny uszanować swoje komunikaty. Sklep to nie priorytet życiowy i nie może służyć do pokazywania, kto tu rządzi i kto postawi na swoim. Trzeba coś kupić - to zrozumiałe. Ale może to chwile poczekać. Ceną są dobre, oparte na szacunku relacje w domu. Wypominanie „ co by było, gdyby" i sięganie do czasów dzieciństwa jest niedopuszczalne.


Ania ma prawo być zajęta. Ma prawo do uszanowania zajęcia, które jest dla niej ważne, nawet jeśli to tylko jest gra. Może te minuty pozwolą jej skończyć misję, przejść do następnego etapu? Nie tylko odrabianie lekcji zwalnia od natychmiastowego wykonania polecenia. Ale jeśli prośba mamy nie koliduje z aktualnym zajęciem, Ani nie spadnie korona z głowy, jeśli spełni ją „od ręki". Taki akt dobrej woli pomoże zbudować dobre relacje na przyszłość. To kapitał na czas, gdy będzie trzeba użyć słowa „ZARAZ". W sprawie śmieci, zakupów, wyjścia z psem.

Jeśli nie wiecie, jak ze sobą rozmawiać, żeby „się dogadać" - piszcie i pytajcie w komentarzach. Przedstawiajcie każdą sytuację. Znajdę sposób, żeby osiągnąć kompromis. Nie wiesz, jak poprosić o zgodę na wyjście? Nie wiesz, jak rozmawiać z dzieckiem o „nieodpowiednich" twoim zdaniem, kolegach? Zapytaj.

Rozwiązanie jest zawsze.

 

Adres URL:

Mietek - czyli cały ten CYRK!
                                                                                                                                 Mietek Startował do szkoły cyrkowej w Julinku. Występy na okrągłej „estradzie" były jego wielkim marzeniem. Pragnął uczyć się cyrkowej sztuki . ...
0
My chcemy Boga - hasło
My chcemy Boga – hasło Jakiego Boga chcą ludzie, którzy idą ulicami miast? Czy potrafią powiedzieć o Nim coś więcej niż tylko płomiennie wykrzykiwać początek religijnej pieśni? Kto z nich czyta słowa Chrystusa? A jeśli czyta, co w nich znajduje? A może tylko wybiera pojedyncze wyrazy i przeistacza je na swój użytek? Bo słowo pisane się nie obroni, a w słowo żywe już mało kto wierzy. Bo gdyby wierzył, żyłby inaczej. Bo gdyby żył inaczej, świat byłby piękniejszy i spokojniejszy. Bo dobro pokonywałoby zło. Nie tylko w baśniach i legendach. Czyżbyśmy chcieli Boga takiego jak my? Z ułomnościami, słabą psychiką, skłonnością ...
1
Która osoba na gałęzi jest najgłupsza?
Odpowiedź zdradza, kim naprawdę jesteś! Popatrz na obrazek i wskaż swój wybór. Poniżej znajduje się interpretacja odpowiedzi. Okazuje się, że każda z nich zdradza kilka cech naszej osobowości. Która osoba na gałęzi jest najgłupsza?   Człowiek nr 1 Jesteś osobą, która bardzo szybko się poddaje. Godzisz się na warunki narzucane przez innych i nie wdajesz się w dyskusję. Uważasz, że nie masz wpływu na sytuację, więc po co się męczyć. Rzadko się kłócisz i prawie nigdy nie próbujesz przeforsować swojego zdania. Sprzeczki z innymi osobami powodują w tobie smutek i spadek nastroju. Jesteś raczej cichą, ...
3
Altruizm a kwestia szczepień
Altruizm jest ważnym czynnikiem skłaniającym ludzi do szczepień - wynika z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Uppsali (Szwecja). Jednak w przypadku różnych osób, są to różne rodzaje altruizmu. "Ponieważ szczepionki chronią nie tylko tych, którzy je przyjmują, ale również inne osoby, które z różnych powodów mogą być narażone na zachorowanie, mamy naprawdę wiele uzasadnionych powodów, żeby się szczepić" - pisze w swojej pracy Rafael Ahlskog, doktorant z Wydziału Nauk Socjologicznych Uniwersytetu w Uppsali. - "Przeprowadzone przeze mnie badania pokazało, że większość z nas szczepi się chcąc uchronić przed chorobą siebie samych oraz swoje dzieci. Ale są też osoby, które robią ...
0
Otyłe kobiety bardziej impulsywne niż szczupłe
Otyłe kobiety znacznie słabiej kontrolują impulsy niż kobiety ważące prawidłowo - informuje pismo "Appetite". W przypadku mężczyzn nie zaobserwowano podobnych różnic. Naukowcy z University of Alabama w Birmingham przeprowadzili badania w grupie 95 kobiet i mężczyzn. Sprawdzano, czy dana osoba daje się skusić perspektywą bezpośredniej nagrody, czy jest w stanie poczekać aż nagroda będzie większa. W tym celu proponowano badanym hipotetyczne gratyfikacje w postaci pieniędzy. Mieli wybrać, czy chcą je otrzymać natychmiast, czy mogą poczekać - dwa tygodnie, miesiąc, pół roku, rok, trzy, pięć lub 10 lat - aby dostać więcej. Różnice między nagrodami były spore - od 1 ...
0
Naucz się rozmawiać
Komunikacji z innymi uczymy się od pierwszego oddechu. To najważniejsza z umiejętności, jakie powinniśmy posiadać. Pozwala nam poznać, zrozumieć, nawiązać kontakt, zyskać akceptację, poczuć więź, przynależność, wreszcie miłość. Dla jednych nawiązywanie kontaktów jest łatwe, dla innych, skrytych, nieśmiałych i nieufnych - bywa barierą nie do pokonania. Często najtrudniejsze są kontakty właśnie z tymi, którzy są nam najbliżsi: z rodzicami, rodzeństwem, z dziećmi. Proste sytuacje stają się wówczas przyczyną konfliktów, żalów, agresji. Dom, zamiast być azylem, wyspą bezpieczną w morzu codziennych trosk, staje się sypialnią, przechowalnią, w której poczucie zagrożenia jest jeszcze większe, skąd ucieka się na ulicę, do grupy rówieśniczej. ...
3
więcej
DOWIEDZ SIE WIĘCEJ

Komentarze

tatul
O komunikacji mowa, a komentarzy brak...
Autorka kończyła swój tekst słowami:
"Jeśli nie wiecie, jak ze sobą rozmawiać, żeby „się dogadać" - piszcie i pytajcie. Przedstawiajcie każdą sytuację. Znajdziemy sposób, żeby osiągnąć kompromis"
Pytajmy więc...
#tatul - Zgłoś nadużycie 1 0
Ania_Lewandowska
Pytajcie, pytajcie, śmiało.
Klara
Fajna scenka, z życia wzięta ;-) a co robić, jeżeli córka odpowiada 'zaraz i zaraz i zaraz' i nie szykuje się do wyjścia lub odpowie 'zapomniałaś, to idź sama' ?
#Klara - Zgłoś nadużycie 0 0
Aby dodawać komentarze należy być zalogowanym.
Zaloguj się lub załóż nowe konto
Napisz artykuł na Perepele już teraz!

Najnowsze:

Nasze dzieci na studniówki wyprawiamy, no a sami co wspominać mamy? Swój pierwszy bal.. Młodzież, która już rozpoczęła bale studniówkowe nie zna Kaliny Jędrusik ani śpiewanej przez nią piosenki „Mój pierwszy bal". Przypomnę więc pierwszą zwrotkę i refren. To wystarczy nam do wprowadzenia się w atmosferę naszego pierwszego balu: Mój pierwszy bal Ze szkolnego mundurka, z pokoiku na piętrze,z fotografii z warkoczem, ze spacerów na wietrze,coraz mniej dziś pamiętam, coraz rzadziej się śmieję,pozostało mi jedno wspomnienie: Mój pierwszy bal,te walczyki leciutkie jak świerszcze,pierwszy bal,czyjeś oczy wesołe, na szczęście. Pierwszy bal.Bal z myszką, bal z łezką, bal ...
0
Do czasu pojawienia się filmu "Ojciec chrzestny" Francisa Forda Coppolli w 1972 roku próby kontynuacji losów bohaterów w kolejnych filmach prowadziły zwykle do powstania dzieł o zdecydowanie niższej wartości. Monumentalna saga, stworzona przez Coppollę przy współpracy autora książki "Ojciec chrzestny" Maria Puzo, dzięki znakomitym kreacjom aktorskim nie miała sobie równych w dotychczasowej historii kina. Włosko-amerykański ruch na rzecz praw człowieka próbował nie dopuścić do realizacji filmu o włoskiej mafii w Ameryce. Pojawiły się nawet groźby zamachów bombowych, a ze scenariusza trzeba było wykreślić słowa "Mafia" i "Cosa Nostra". Premiera filmu "Ojciec chrzestny" przyniosła twórcom wielkie uznanie ...
0
Rekonstrukcja i po rekonstrukcji , kilku miesięczny Polski serial polityczny dobiegł końca. Jakie wnioski ? Co wiemy a czego nie ? Oto moje przemyślenia dotyczące wydarzeń ostatnich tygodni w naszej Polityce. Wszystko co się wydarzyło po raz kolejny pokazało to że jedną z głównych sił obecnego rządu jest opozycja. Ta nie tylko już nie ma żadnej konkretnej alternatywy dla PISu co już nawet gubi się w ciągłej monotonnej krytyce władzy. Podczas gdy jak mantrę powtarzano zarzuty o łamaniu prawa konstytucji i wszystkiego co można tylko złamać Jarosław Kaczyński dokonał przegrupowania szeregów. I wbrew opiniom wielu o upokorzeniu tego czy tamtego ...
0
   Doczekaliśmy się i już możemy odetchnąć. Funkcjonujący od września temat rekonstrukcji rządu stał się faktem. Mamy już nie tylko nowych ministrów ale i zmienioną strukturę rządu, gdyż premier uwolnił spod swojego osobistego nadzoru kawał ważnych dla Polski obszarów, jak finanse, rozwój, nowe technologie, przedsiębiorczość i coś tam jeszcze. To konieczne zmiany, a stały się tym bardziej wymagalne, że premier podjął – i wygląda na to, że ze skutkiem realizuje – tzw. „Nowe otwarcie." Jest wszędzie gdzie trzeba i swoim urokiem, wiedzą i wynikającą stąd charyzmą buduje nowy obraz Polski widzianej przez pryzmat polskiego rządu, ocenianego przez pryzmat ...
2
bardzo roboczy tytuł - "Ruch Pasibrzucha czyli samoobrona" Ponieważ sam posiadam łatwość nawiązywania kontaktu z tkanką tłuszczową. Widząc na swojej drodze zmierzającego w moim kierunku przyjaciela o kształtach odwrotnie proporcjonalnych do moich w mig ułożyłem sobie w głowie słowa, którymi go powitam.Cześć Sergiusz! - wypaliłem radośnie. Chciałem w ten sposób zdobyć przewagę nad znajomym, który przy każdej takiej okazji usiłował zwrócić uwagę na niedostojność mojego brzucha. Wychodząc z założenia, że najlepszą bronią jest ......Witaj - odpowiedział. I już zapewne szykował się do wypowiedzenia opinii na temat mojego trwania w nadwadze, kiedy zalałem go potokiem ...
0
Leksykon filmowy. Film wojenny cz. 1
Film wojenny to jeden z najstarszych gatunków filmowych, sprawia on jednak krytykom wiele problemów interpretacyjnych. Bo tak naprawdę to jakie filmy można zaliczyć do tego gatunku? Czy do tego gatunku należy każdy obraz opowiadający o wydarzeniach rozgrywających się w latach konfliktów zbrojnych- na polach bitew, w obozie koncentracyjnym czy w mieście pod okupacją? Najczęściej przyjmuje się, że film wojenny musi spełniać trzy podstawowe warunki. Po pierwsze, zdarzenia rozgrywają się w XX wieku co eliminuje filmy ukazujące konflikty militarne z przeszłości i przyszłości. Po drugie, ukazane są działania wojenne jednostek wojskowych lub partyzanckich oraz życia jeńców wojennych. ...
0
Leksykon filmowy. Filmy walki cz. 1
Filmy, w których sztuki walki odgrywają ważną rolę dla rozwoju akcji, przyszły z Azji. Ameryka i Europa zachwyciły się nimi dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku, gdy rozbłysła gwiazda Bruce'a Lee (właśc. Lee Yeun Kam). od tego czasu filmy te zyskały na całym świecie grono oddanych wielbicieli ze mną włącznie. Efektem powszechnego zainteresowania kinem sztuk walki jest coraz większa popularność azjatyckich aktorów i reżyserów oraz rosnąca sława europejskich i amerykańskich gwiazd takich jak: Chuck Norris, Jean- Claude Van Damme, Steven Seagal i wielu innych. Filmy z ich udziałem prawie zawsze są kinowymi przebojami. Sztuki walki ...
0
Loving Music 17 - 2
Led Zeppelin – „Kashmir" (2007) LIVE!   ...
0
"Rodzinny sekret" Agnieszka Rusin
Dziś o cienkiej książce, ale treściwej. Klara w jednej chwili straciła wszystko co było dla niej ważne. Rodzice zginęli w wypadku a jej mąż zdradził ją i zostawił dla kochanki. Klara została sama z niczym, bo do tej pory nie musiała martwić się o strefę finansową. Okazuje się, że firma, którą prowadzili jej rodzice tonie w długach. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie jej sprzedanie. Firma zajmowała się produkcją perfum, ale Klarze nigdy nie zależało, żeby poznać politykę i tajniki rodzinnej firmy. Teraz żałuje, że w porę nie wdrożyła się pracę ojca, która stanowiła ich źródło finansowe. Tymczasem Klara odnajduje w ...
2
Otyłe kobiety bardziej impulsywne niż szczupłe
Otyłe kobiety znacznie słabiej kontrolują impulsy niż kobiety ważące prawidłowo - informuje pismo "Appetite". W przypadku mężczyzn nie zaobserwowano podobnych różnic. Naukowcy z University of Alabama w Birmingham przeprowadzili badania w grupie 95 kobiet i mężczyzn. Sprawdzano, czy dana osoba daje się skusić perspektywą bezpośredniej nagrody, czy jest w stanie poczekać aż nagroda będzie większa. W tym celu proponowano badanym hipotetyczne gratyfikacje w postaci pieniędzy. Mieli wybrać, czy chcą je otrzymać natychmiast, czy mogą poczekać - dwa tygodnie, miesiąc, pół roku, rok, trzy, pięć lub 10 lat - aby dostać więcej. Różnice między nagrodami były spore - od 1 ...
0
Anoreksja, czy tylko brak apetytu?
Odżywianie jest ważną sferą w życiu człowieka. Niektórzy jednak żyją po to, aby jeść – inni zaś po to, aby żyć. *** Kasia zawsze reprezentowała tę drugą grupę. Odkąd pamięta jedzenie było dla niej koniecznością – przez pewien czas nawet zbędną. Potrafiła dzień cały nie jeść, a czasami nawet i dwa dni lub trzy. Oczywiście dla Kasi nie był to problemem – niska waga była dla niej raczej sukcesem niźli powodem do zmartwień. Dzięki świadomości niskiej wagi wiedziała, że przestaje być podobna do własnej mamy, do której zawsze była porównywana, a którą postrzegała jako korpulentną. A taką właśnie być ...
0
Białowieska się puszcza...
Białowieska się puszcza? Czego ci studenci nie wymyślą...    Znana od lat tfurczość w ramach sztuki ulicznej, zwana powszechnie jako graffiti, ma swój specjalny dział określany mianem Teksty z murów. Autor, który je zebrał w kupę umieścił na wstępie istotną informację:„Na murach można napisać wszystko, tu nie działa żadna cenzura, choć czasami wydaje mi się, że powinna. W tym zestawieniu starałem się nie ujmować wulgarnych i zbyt obraźliwych określeń oraz stwierdzeń, których (niestety) najwięcej jest na naszych murach..". Oto próbka:Analfabeci muszom umżedż.Bezdomni do domu.Białowieska się puszcza.Bogu – co boskie. A co ludziom?Boże spraw żeby ...
2
Rydzyk prawicy, Sowa lewicy
W miniony piątek można było usłyszeć kolejny odcinek serialu ,, sfera taśmowa " Zdziwiło mnie najpierw że nadawany był w godzinach popołudniowych bo po raz kolejny usłyszałem jakPrzedstawiciele narodu mieniący się w szklanym ekranie jacy to oni och i ach , mili tolerancyjni i kulturalni . A tu na nagraniach słychać że ich mowa pod wpływem procentów zamieniła się w wulgaryzmy i marzenia o niszczeniu przeciwników. Kolejny odcinek ma swój nowy wątek, który chcę rozwinąć, a chodzi mi o ,, duchowieństwo " . Ostatnio pisałem o programach partii PIS ma TVP INFO a PO TVN 24 to w ...
0
Przypowieść o miłości
Niegdyś żył sobie człowiek. Pewnego razu usłyszał on: „Bóg jest Miłością!". Postanowił zatem wyruszyć w drogę, by miłość odnaleźć. I zaczął słuchać: co ludzie o miłości powiadają? I usłyszał: ... „Kocham mięso!" — jeden człowiek rzekł. Poszedł więc, zarżnął jagnię, podsmażył je, a potem ciało jego zaczął jeść... ... „Kocham polowanie! — powiedział inny. — W locie potrafię każdego ptaka namierzyć, każde zwierzę w gęstwinie odszukać, bez chybienia zabić i skórę zedrzeć!" ... „A ja właśnie kocham nosić futra!" — oznajmiła pewna ślicznotka. ... „A ja też kwiaty kocham!" — inna dodaje, w wielkie bukiety je układa i do wazonów wkłada. Patrzy, rozkoszując się, jak ...
0
moje pisanki
    Odkąd zaczął poprawnie ( w miarę ) mówić , łatwość układania słów w rymowane wersy, dodała mu życiowego animuszu. Zdecydowanie ułatwiła poruszanie się w otaczającej społeczności. Z natury, bardzo nieśmiały chłopiec, rumieniący się przy każdej okazji, kiedy stawał się postacią pierwszoplanową w rozmowach cioć, wujków, koleżanek i kolegów. Jak sam to określał, sytuacja była niemiłosiernie dokuczliwa, stopująca naturalne reakcje, zwłaszcza w grupie namiastki tłumu ( załóżmy – więcej niż pięć osób naraz ). Sposobem na tę „piętę achillesową", było właśnie układanie dowcipnych rymowanek i powtarzanie wierszyków podczas rodzinnych spotkań, koleżeńskich nasiadówek. Chwyciło. Na czas gawędy, zwracał swoja twórczością ogólne zainteresowanie, ...
4
Politycznie poprawna historyczna prawda
Niedawno wpadł mi w ręce tekst na temat wydarzeń na Wołyniu. Po jego przeczytaniu obejrzałem krótki filmik z YouTube pokazujący miejsca tamtych wydarzeń. Głównym jednak jego tematem było odnalezienie grobów pomordowanych i próba zdeterminowania ile osób, w jakim wieku w nich leży. Pada wiele gorzkich słów pod adresem naszych władz za niechęć do bardziej zdecydowanej postawy aby upamiętnić ofiary mordu jaki niewątpliwie się dokonał na naszym narodzie. Poprawność polityczna zasłoniła oczy sprawującym władze. Niestety ta niemoc w dalszym ciągu trwa i nie wygląda aby cokolwiek się zmieniło w ich sposobie myślenia. Nasza historia to ciężki orzech do ...
0
"Płótno" Agata Kołakowska
Sympatyczna, miła i lekka książeczka na te jeszcze mroźne wieczory. Nina to młoda, początkująca malarka, która realizuje swoją pasję i marzenia. Po studiach ASP skończonych ku niezadowoleniu taty wolny czas poświęca na malowaniu obrazów. Razem z Michałem tworzą zgrany duet. On ma wolny zawód a ona spełnia się w tym co robi. Michał oświadcza się Ninie, ale jej tata znowu nie patrzy przychylnie na wybranka córki. Nina mimo braki jego aprobaty odważnie dąży do wyznaczonych sobie celów. Dwa obrazy Niny zostają sprzedane i wszystko idzie w dobrym kierunku. Do czasu kiedy Nina ulega wypadkowi samochodowemu a jej ręka po przejściu ...
0