+ Załóż konto
Strona główna > Styl życia > Jak przetrwać migrenę
Ania_Lewandowska

Good job

6

Jak przetrwać migrenę

Silny, tętniący ból pojawia się nagle i rozsadza czaszkę. Opuszczam rolety, gaszę światło i zamykam drzwi. Wszystko drażni: każdy szelest, zapach, nawet ludzie, których kocham. Chcę być sama ze swoją migreną.


W zupełnej ciszy, z okładami z lodu na głowie 35-letnia Beata zadaje sobie pytanie, ile tym razem będzie trwał ból. Trzy godziny, a może trzy dni? Ta energiczna, pogodna, świetnie zorganizowana szefowa dużej firmy radzi sobie w życiu ze wszystkim. Poza migreną.


Wyjątkowa czy pospolita


Migrena jest z ludźmi od zawsze. Kiedyś uważano ją nawet za chorobę wyższych sfer. Może dlatego, że przyznawało się do niej wiele sławnych osób, m.in. Cezar, Einstein, Pascal, Darwin, Beethoven i Marilyn Monroe. W pewnych epokach wypadało nawet chorować na migrenę - miała świadczyć o dobrym urodzeniu. Dziś już wiadomo, że migrena (hemikrania - z greckiego: ból jednej strony głowy) nie ma nic wspólnego ze szlachetnym urodzeniem. Takie ataki miewa 4 miliony Polaków.


Dlaczego ja?


Mimo że jest znana, badana i opisywana od ponad 4 tysięcy lat, wciąż do końca nie wiadomo, dlaczego niektórzy na nią cierpią. Teorii na temat przyczyn migreny jest wiele. Większość neurologów uważa, że ból migrenowy związany jest z nieprawidłową pracą naczyń krwionośnych w mózgu. Z niewiadomego powodu (prawdopodobnie z powodu wahania poziomu serotoniny) tętnice i tętniczki nagle kurczą się, co prowadzi do niedoboru tlenu w tkance, a tym samym powoduje ból, a następnie długo się rozkurczają.


I właśnie ta zmiana średnicy naczyń staje się przyczyną bólu. Ból jest wołaniem komórki o tlen. Sygnalizuje, że organizm przystępuje do walki - broni najważniejszego narządu, czyli mózgu, przed niedotlenieniem. W tym celu wytwarza substancje, których zadaniem jest przywrócenie prawidłowego przepływu krwi niosącej tlen. W efekcie jednak naczynia krwionośne pozostają dłużej rozkurczone. To dodatkowo nasila ból.


Niektórzy neurolodzy sądzą, że migrena stanowi rezultat nieprawidłowej reakcji samego mózgu. Według innej teorii za bóle migrenowe odpowiadają neuropeptydy - uwalniane z zakończeń nerwowych białka, które podrażniają opony mózgowe.
Jednak wszyscy specjaliści są zgodni, że migrenę wywołują zaburzenia w układzie nerwowym, które mogą być sprowokowane przez bardzo różne czynniki.

Na przykład:

Stres i zła postawa. Bóle migrenowe często zdarzają się w sytuacjach, które obciążają cię psychicznie lub fizycznie. Dodatkowo przyczynia się do tego zła postawa. Oba te czynniki powodują napięcie mięśni szyi i pleców. Kręgi zostają wówczas wypchnięte, co powoduje niewielkie przemieszczenie stawów. Dodatkowo przemieszczone kręgi ściskają żyły szyi, które zaczynają się rozszerzać. To z kolei podrażnia nerwy otaczające żyły, co powoduje ból z reguły tylko po jednej stronie głowy.
Niektóre produkty spożywcze.

 

Uważaj zwłaszcza na czekoladę, żółty ser, czerwone wino, cytrusy i orzechy.


Nieregularne posiłki.

Zmiany rytmu snu i czuwania. Często migrena pojawia się, gdy za mało śpisz, ale zdarza się, że dopada cię w czasie weekendu, gdy wylegujesz się do późna.


Ostre światło i hałas. Uważaj też na gwałtowne zmiany temperatury i ciśnienia.


Zmiany pogody lub klimatu. Klimatyzacja.


Zmiany hormonalne.

 

Bywa, że ataki zaczynają się wraz z pierwszą miesiączką, potem zwykle ją poprzedzają, ustępują w czasie ciąży, a po menopauzie są rzadsze.


Zażywanie pigułek lub stosowanie plastrów antykoncepcyjnych.
Spadek poziomu kofeiny we krwi. Dzieje się tak, gdy podczas weekendu pijesz mniej kawy.

Żadnych reguł

Choć pulsujący ból zazwyczaj obejmuje tylko jedną stronę, co trzeci migrenik zmaga się z bólem całej głowy. Atak trwa od 3 do 72 godzin. Oprócz bólu, często pojawiają się nudności, wymioty, zaburzenia widzenia, nadwrażliwość na zapachy, światło, dźwięk.

 • - Nie ma wtedy spraw ważnych. Dziecko, praca, bal, na który szykujesz się od pół roku, nie mają żadnego znaczenia. Chcesz tylko, żeby ten rozpierający ból wreszcie minął. Ale nic z tego - mijają godziny, a ty czujesz, jak coraz mocniej rozsadza ci czaszkę - Beata wcale się nie dziwi, że migrenicy w czasie ataku bywają nieobliczalni.

 • - Ale nawet wtedy, kiedy wreszcie atak ustąpi, wcale nie czujesz się lepiej. Czasem nawet nie wiesz, czy głowa rzeczywiście już nie boli. Jesteś tak wyczerpana, że potrzebujesz dnia, by dojść do siebie

 • - Beata twierdzi, że ktoś, kto nigdy nie miał takiego bólu, z pewnością tego nie zrozumie. Ale zdarza się, że ból mija nagle, „jak ręką odjął". Napady mogą powtarzać się kilka razy na tydzień, kilka razy w miesiącu, co kilka miesięcy, a nawet lat. Tu nie ma żadnych reguł.


Uwaga, nadchodzi

Migreny nie da się wyleczyć.

Możesz jednak złagodzić ból. Najważniejsze w migrenie jest to, by odpowiednio szybko zareagować na pierwsze oznaki ataku. Twój refleks zadecyduje o tym, czy ból zaatakuje na długo i każe wyłączyć się z codziennego życia. Jeśli leki zastosujesz za późno, ból rozwinie się tak, że nawet silna tabletka nie jest w stanie nic pomóc.


W szczególnie trudnej sytuacji są osoby, które oprócz migren mają też zwykłe bóle głowy. - Bo nigdy nie masz 100-procentowej pewności, czy to jeszcze zwykły ból głowy (którego nie wolno leczyć tabletkami przeciwmigrenowymi), czy już atak migreny.


Sprawa jest nieco prostsza, gdy migrenę poprzedza aura. Taką zapowiedź choroby ma zaledwie 10-20 proc. chorych. Na godzinę (choć może zdarzyć się dzień lub dwa przed pojawieniem się bólu) występują dolegliwości neurologiczne. Mogą to być iskry i zygzakowate spektra, błyski oślepiającego światła, zaburzenia czucia, mowy, myślenia, dzwonienie w uszach, mrowienie twarzy. Aura zwykle mija, gdy pojawia się ból.


Gdy czujesz zbliżający się atak, nie czekaj, aż ból się rozwinie, tylko działaj:

 • Zażyj tabletkę, np. z paracetamolem profenem, aspirynę.

 • Włóż nogi do gorącej wody i jednocześnie pocieraj skronie kostką lodu.

 • Delikatnie wmasuj w skronie kilka kropel olejku z mięty pieprzowej.

 • Pomóc może ciepły okład na głowę.

 • Uciskaj palcami tętnice skroniowe, po kilku minutach na chwilę zwolnij ucisk. Powtarzaj, aż poczujesz ulgę. Możesz skronie nacierać gotowym preparatem, np. migrenolem lub olejkiem lawendowym.

 • Jeśli nie masz czasu na masaż, załóż na czoło elastyczną, obciskającą opaskę.

 • Niektórym pomaga mocna kawa z plasterkiem cytryny - kofeina pobudza układ nerwowy i wzmaga działanie leków przeciwbólowych.

 • Pomoże wypicie słodkiego soku, słodzonej herbaty lub zjedzenie małej przekąski - atak może być spowodowany spadkiem poziomu cukru.

 • Jeśli na samą myśl o jedzeniu dostajesz torsji, sięgnij po herbatę z imbirem.

 • Na początku ataku pomóc może napar ze złocienia, potem z pierwiosnka lekarskiego, stokrotki lub owoców czarnego bzu.

 • Ulgę przynosi odpoczynek w ciszy lub sen.

Skuteczne terapie

Jeśli ataki migreny powtarzają się i są tak silne, że nie umiesz sobie z nimi poradzić lekami bez recepty i „babcinymi sposobami", musisz iść do lekarza. Z pewnością zaleci ci silniejsze leki specjalistyczne.
Są dwie grupy leków na receptę. Preparaty z ergotaminy obkurczają naczynia krwionośne i łagodzą napad choroby. Najnowszą generacją skutecznych leków migrenowych i znoszących nudności, wymioty oraz światłowstręt są tryptany (są w aptekach w różnych nazwach handlowych).

Gdy ataki migreny zdarzają się bardzo często, nawet kilka razy w tygodniu, neurolog z pewnością zaproponuje stałe leczenie profilaktyczne. Trwa ono zwykle 2-3 miesiące. Najskuteczniejszym lekiem są tzw. beta-blokery, antydepresanty oraz tzw. blokery przeciwpadaczkowe. Niestety, beta-blokery, choć są skuteczne, potrzebna jest bardzo duża dawka - nie każdy może więc je stosować, bo obniżają ciśnienie. Bardzo skuteczny jest flunarizin - bloker kanałów wapniowych.

A może botoks?

Tak, tak. Ten sam botoks, który służy do odmładzania twarzy, wygładzania zmarszczek, pomaga również na migrenę. Lekarze odkryli, że wstrzykiwanie tzw. toksyny botulinowej typu A do mięśni twarzy zmniejsza liczbę ataków bólu migrenowego. Lekarz wstrzykuje ją w okolicach czoła i skroni, po obu stronach głowy. Toksyna rozluźnia mięśnie, odpręża naczynia mózgowe, dzięki czemu do mózgu dociera mniej impulsów bólowych. Zabieg uwalnia od migreny na kilka miesięcy. A wraz z migreną znikają wszystkie zmarszczki. Toksyna botulinowa jest bezpieczna, niestety, dość droga - zabieg kosztuje od 800 do 2 tys. zł (w zależności od kliniki).


Jak unikać?

Warto próbować przeciwdziałać atakom choroby, żyjąc zdrowo. Staraj się przede wszystkim eliminować „wywoływacze" migreny:

 • Unikaj stresów.

 • Nie bierz też zbyt wielu spraw na swoje barki.

 • Ruszaj się na świeżym powietrzu (wystarczy codzienny półgodzinny spacer).

 • Zapisz się na basen - pływanie odpręża i łagodzi bóle zwyrodnieniowe.

 • Śpij w dobrze wywietrzonej sypialni, najlepiej równą liczbę godzin.

 • Jedz lekkie posiłki, nie głodź się, ale też i się nie przejadaj.

 • Wprowadź do diety produkty bogate w magnez. U chorych na migrenę często stwierdza się niedobór magnezu, a pierwiastek ten spełnia ważną rolę w regulacji napięcia błony mięśniowej naczyń krwionośnych, również w mózgu. Dużo magnezu znajdziesz w chrupkim pieczywie, siemieniu lnianym, sezamie, ziarnie słonecznika i ryżu.

 • Unikaj długotrwałej pracy przed komputerem i wielogodzinnego wpatrywania się w migoczący ekran telewizora.

 • Unikaj produktów, które mogą wywołać migrenę.

 • Unikaj intensywnych zapachów, ostrego światła i hałasu.

 • Rzuć palenie, unikaj alkoholu.

 • Być może powinnaś też zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej lub przynajmniej zmienić środek na taki, który dostarcza mniejszą dawkę hormonów.

Jaka to migrena?


Weekendowa


Dotyka ona ludzi bardzo aktywnych zawodowo, którzy mimo że potrzebują odpoczynku, nie potrafią się rozluźnić. Dni wolne od pracy to dla nich jeden wielki atak migrenowy, który mija w poniedziałek, tuż po powrocie do pracy. Jedynym lekiem w tym przypadku jest nauczenie się relaksu i odpoczynku.


Szyjna


Występuje wtedy, gdy jest ucisk na korzenie nerwów szyjnych i potylicznych, przykurcz mięśni szkieletowych szyi lub zwyrodnieniowe zmiany kręgosłupa. Leczenie migreny szyjnej, która ma objawy podobne do bólu klasterowego lub napięciowego, trzeba zacząć od dokładnych badań kręgosłupa. Pomóc mogą ćwiczenia rozluźniające i wzmacniające mięśnie szyi oraz karku.


Menstruacyjna


Ból pojawia się w pierwszych dniach krwawienia, czasem tuż przed miesiączką. Zdarzają się też ataki w połowie cyklu, w czasie owulacji.

 

Adres URL:

Blue Monday - czyli najbardziej depresyjny dzień w roku
   Natrafiłem dzisiaj w Internecie na informację o tym, że mamy oto Blue Monday. Najbardziej depresyjny poniedziałek (16.01.) 2017 roku. Zatrwożyłem się, jako że przeżyłem w nieświadomości już niemal cały ten dzień, a być może powinienem komuś wyrażać wdzięczność z tego powodu, że nic złego mi się nie przytrafiło? Ba, pomyślałem nawet, że całkiem udany był ten poniedziałek, bo pogoda piękna, wyżowa – ze słoneczkiem i temperaturą w okolicach zera. Jurek Owsiak dał nam w niedzielę ogromną porcję optymizmu i mimo ostrego ataku przeciwników dał sobie radę i swoje zamierzenia zrealizował z sukcesem. Optymistycznie nastrojony wyszedłem nawet na miły spacerek, ...
7
Jak przetrwać migrenę
Silny, tętniący ból pojawia się nagle i rozsadza czaszkę. Opuszczam rolety, gaszę światło i zamykam drzwi. Wszystko drażni: każdy szelest, zapach, nawet ludzie, których kocham. Chcę być sama ze swoją migreną. W zupełnej ciszy, z okładami z lodu na głowie 35-letnia Beata zadaje sobie pytanie, ile tym razem będzie trwał ból. Trzy godziny, a może trzy dni? Ta energiczna, pogodna, świetnie zorganizowana szefowa dużej firmy radzi sobie w życiu ze wszystkim. Poza migreną. Wyjątkowa czy pospolita Migrena jest z ludźmi od zawsze. Kiedyś uważano ją nawet za chorobę wyższych sfer. Może dlatego, że przyznawało się do niej ...
0
więcej
DOWIEDZ SIE WIĘCEJ

Komentarze

Aby dodawać komentarze należy być zalogowanym.
Zaloguj się lub załóż nowe konto
Napisz artykuł na Perepele już teraz!

Najnowsze:

Nasze dzieci na studniówki wyprawiamy, no a sami co wspominać mamy? Swój pierwszy bal.. Młodzież, która już rozpoczęła bale studniówkowe nie zna Kaliny Jędrusik ani śpiewanej przez nią piosenki „Mój pierwszy bal". Przypomnę więc pierwszą zwrotkę i refren. To wystarczy nam do wprowadzenia się w atmosferę naszego pierwszego balu: Mój pierwszy bal Ze szkolnego mundurka, z pokoiku na piętrze,z fotografii z warkoczem, ze spacerów na wietrze,coraz mniej dziś pamiętam, coraz rzadziej się śmieję,pozostało mi jedno wspomnienie: Mój pierwszy bal,te walczyki leciutkie jak świerszcze,pierwszy bal,czyjeś oczy wesołe, na szczęście. Pierwszy bal.Bal z myszką, bal z łezką, bal ...
0
Do czasu pojawienia się filmu "Ojciec chrzestny" Francisa Forda Coppolli w 1972 roku próby kontynuacji losów bohaterów w kolejnych filmach prowadziły zwykle do powstania dzieł o zdecydowanie niższej wartości. Monumentalna saga, stworzona przez Coppollę przy współpracy autora książki "Ojciec chrzestny" Maria Puzo, dzięki znakomitym kreacjom aktorskim nie miała sobie równych w dotychczasowej historii kina. Włosko-amerykański ruch na rzecz praw człowieka próbował nie dopuścić do realizacji filmu o włoskiej mafii w Ameryce. Pojawiły się nawet groźby zamachów bombowych, a ze scenariusza trzeba było wykreślić słowa "Mafia" i "Cosa Nostra". Premiera filmu "Ojciec chrzestny" przyniosła twórcom wielkie uznanie ...
0
Rekonstrukcja i po rekonstrukcji , kilku miesięczny Polski serial polityczny dobiegł końca. Jakie wnioski ? Co wiemy a czego nie ? Oto moje przemyślenia dotyczące wydarzeń ostatnich tygodni w naszej Polityce. Wszystko co się wydarzyło po raz kolejny pokazało to że jedną z głównych sił obecnego rządu jest opozycja. Ta nie tylko już nie ma żadnej konkretnej alternatywy dla PISu co już nawet gubi się w ciągłej monotonnej krytyce władzy. Podczas gdy jak mantrę powtarzano zarzuty o łamaniu prawa konstytucji i wszystkiego co można tylko złamać Jarosław Kaczyński dokonał przegrupowania szeregów. I wbrew opiniom wielu o upokorzeniu tego czy tamtego ...
0
   Doczekaliśmy się i już możemy odetchnąć. Funkcjonujący od września temat rekonstrukcji rządu stał się faktem. Mamy już nie tylko nowych ministrów ale i zmienioną strukturę rządu, gdyż premier uwolnił spod swojego osobistego nadzoru kawał ważnych dla Polski obszarów, jak finanse, rozwój, nowe technologie, przedsiębiorczość i coś tam jeszcze. To konieczne zmiany, a stały się tym bardziej wymagalne, że premier podjął – i wygląda na to, że ze skutkiem realizuje – tzw. „Nowe otwarcie." Jest wszędzie gdzie trzeba i swoim urokiem, wiedzą i wynikającą stąd charyzmą buduje nowy obraz Polski widzianej przez pryzmat polskiego rządu, ocenianego przez pryzmat ...
2
bardzo roboczy tytuł - "Ruch Pasibrzucha czyli samoobrona" Ponieważ sam posiadam łatwość nawiązywania kontaktu z tkanką tłuszczową. Widząc na swojej drodze zmierzającego w moim kierunku przyjaciela o kształtach odwrotnie proporcjonalnych do moich w mig ułożyłem sobie w głowie słowa, którymi go powitam.Cześć Sergiusz! - wypaliłem radośnie. Chciałem w ten sposób zdobyć przewagę nad znajomym, który przy każdej takiej okazji usiłował zwrócić uwagę na niedostojność mojego brzucha. Wychodząc z założenia, że najlepszą bronią jest ......Witaj - odpowiedział. I już zapewne szykował się do wypowiedzenia opinii na temat mojego trwania w nadwadze, kiedy zalałem go potokiem ...
0
Młoda Siatkówka vs Młoda Piłka
Młodzieżowe Mistrzostwa świata siatkarzy w Czechach gdzie nasi okazali się zdecydowanie najlepsi ze względu na brak czasu śledziłem pobieżnie . Nie mniej pewne ogólniki wystarczają mi do przeprowadzanie pewnego porównania. Szkolenie, reprezentacja siatkarska i ta piłkarska , która takfatalnie zaprezentowała się niedawno w rozgrywanym w Polsce Euro do lat 21. Pierwsza różnica niezwykle dla mnie widoczna to mentalność obu grup. Charakter siatkarzy i jego brak u piłkarzy. Zachowanie na boisku , walka jeden za wszystkich wszyscy za jednego , mówiąc kolokwialnie nie pozwalanie na ,, dmuchanie w sobie w kaszę " co udowadniła awantura po ćwierćfinale z Iranem. ...
0
Lojalność zawodowa
Czym różni się dobry prawnik od wspaniałego prawnika? Żeby otrzymać odpowiedź na to pytanie musiałem rozwiązać krzyżówkę. Zwiozłem ich trochę na czas solowego pobytu i teraz zapełniają mi chwile wolnego czasu. Ale do rzeczy. Po podstawieniu liter w miejsce cyfr takie oto otrzymałem hasło: dobry prawnik zna prawo, wspaniały prawnik zna sędziego i prokuratora. Już od dawna chodził mi po głowie temat lojalności zawodowej i ta krzyżówka a właściwie jej rozwiazanie przyspieszyło ten tekst. Wielokrotnie wspominałem o mojej słabości do "Angory". W każdym jej numerze jest artykuł poświęcony pokrzywdzonemu przez jakiegoś lekarza pacjentowi. Pomyłki takie często kończą ...
4
Czy czeka nas suma piłkarskich paradoksów ?
Zazwyczaj moje typy dotyczące przebiegu wydarzeń sportowych nie sprawdzają się. Z uporem maniaka robię to dalej i wreszcie trafiłem. Chodzi o niedawny finał Piłkarskiego Pucharu Polski na Stadionie Narodowym w którym Arka Gdynia po dogrywce pokonała faworyzowanego Lecha 2-1. Gdynian stać było na jeden mecz w którym dosłownie i w przenośni gryzienie trawy przyniosło by oczekiwany efekt. Zastanawiam się teraz czy sensacja z drugiego maja nie będzie swego rodzaju początkiem bądź podsumowaniem pewnych paradoksów naszej piłki. Po pierwsze zdobycie Pucharu przez Gdynian powoduje że ktoś z wielkiej czwórki Jaga, Lechia, Legia, Lech nie zagra w przyszłym roku w pucharach. ...
2
Dlaczego potrzebujemy witaminy D jak słońca?
Każdy wie, że witamina D jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Ale dlaczego właściwie? Witamina D3 z K2 to duet pełen życia. A dlaczego przyjmować te witaminy razem? Ponieważ działają synergicznie i tworzą doskonały duet  – aktywizują się nawzajem. To dzięki nim odpowiednio wchłania się magnez i wapń, a Twoje ciało jest pełne energii! Obie witaminy biorą udział w dostarczaniu wapnia we właściwe miejsce w organizmie – czyli do zębów i kości. Dzięki temu można zapobiec groźnemu paradoksowi wapnia, kiedy to wapń osadza się w niewłaściwych miejscach i dostaje się do tkanek miękkich, czyli np. tętnic, co prowadzi do bardzo ...
4
Hit! 16 letnia Sylwia Grzeszczak na castingu w Idolu!
Sylwia Grzeszczak w wieku 16. lat zgłosiła się do programu Idol. Na przesłuchaniach zaśpiewała piosnkę "I Will Always Love You" z repertuaru Whitney Houston. Po wykonaniu utworu została poproszona o zaśpiewanie jeszcze jednej piosenki. Tym razem w języku polskim. Wybrała "Małgośkę" Maryli Rodowicz. Po głosowaniu dziewczyna przeszła do kolejnego etapu programu.     Film poniżej: ...
0
"Blizny" Rebecca St. James, Nancy Rue
Kirsten młoda dziewczyna skrywa w sobie wiele tajemnic. Ze swoim chłopakiem Wesem jej zdanie tworzy dobry związek. Pewnego dnia dochodzi między nimi do kłótni. Wesa wywiera na Kirsten presje gdyż ona nie chce uprawiać z nim sexu przedmałżeńskiego. Kiedy kolejnego dnia Kirsten myśli, że Wes chce ją przeprosić i oświadczyć się jej widzi jak on całuje się z jej najlepszą przyjaciółką. Kirsten dostaje szału i zamyka się w łazience, żeby zrobić to co zawsze przynosiło jej ukojenie w bólu. Kirsten od paru lat nacina się. Widok krwi, rozerwanie skóry i towarzyszący temu ból jak do tej pory pomagał jej ...
0
"Szczęśliwa przystań" Melissa Senate
Ojciec Rebecci, chory na raka przebywa w szpitalu. Tuż przed swoją śmiercią prosi ją o włożenie sukni ślubnej. Rebbecca zgadza się choć o ślubie ze swoim chłopakiem jeszcze nie myśli. Tego samego dnia jej ojciec wyznaje Rebecce, że wiele lat temu miał krótki romans czego owocem była jej siostra. Zszokowana Rebecca nie potrafi zrozumieć dlaczego dopiero teraz o tym się dowiedziała. Zawsze chciała mieć rodzeństwo. Po śmierci ojca życie Rebecci nie jest już takie samo. Jej związek z Michaelem stał się inny a stosunki ochłodziły się. W pracy także nie może sobie znaleźć miejsca, a jej dotychczasowe zajęcie wydaje ...
0
Przepis na Brokułową Krówkę
Brokułowa Krówka Przepis na 6-8 kotlecików Składniki: 1 świeży brokuł2 jajka2 łyżki zmielonych pestek dyni2 łyżki otrąb pszennychszczypta solibułka tartaoliwa Sposób wykonania: Brokuły gotujemy na parze, 1 jajko gotujemy na twardo. Gdy brokuły będą gotowe odciskamy je z nadmiaru wody i mielimy w maszynce do mięsa razem z jajkiem. Wbijamy surowe jajko, dodajemy otręby pszenne, mielone pestki dyni i odrobinę soli. Dokładnie mieszamy. Zagęszczamy bułką tartą tak , aby można było formować kotleciki. Rozgrzewamy patelnie z niewielka ilością oleju i smażymy z obu stron na złoty kolor. Kotleciki nakładamy na siebie robiąc głowę, z ...
2
nie ma wyjścia
Podroż za jeden pomysł :) Paul Smith - autor książki, bohater fabuły, dopiero co mąż swojej żony, ojciec bliźniaków     Scenografia początku: potężna powierzchnia marketowej przestrzeni, korytarze wyznaczone półkami pietrzących się, kolorowych opakowań towarów przeróżnej maści. Zwyczajny handlowy dzień dużego sklepu. I nagle pojawia się ON - genialny POMYSŁ! Bez pardonu ładuje się do głowy Paula. Jak stary ogrodnik Świata z konewką mikstury podlewa jego wyobraźnię. Zaczęło się! Nie ma odwrotu. Pomysł wystrzelił, teraz trzeba nadążyc za torem śmigającego pocisku. Dekalog podróży zawiera raptem pięć przykazań. A dokąt, to dokąt ten pocisk tak gna? Sam w sobie,pomysł celu podróży nie jest ...
0
Jak przetrwać migrenę
Silny, tętniący ból pojawia się nagle i rozsadza czaszkę. Opuszczam rolety, gaszę światło i zamykam drzwi. Wszystko drażni: każdy szelest, zapach, nawet ludzie, których kocham. Chcę być sama ze swoją migreną. W zupełnej ciszy, z okładami z lodu na głowie 35-letnia Beata zadaje sobie pytanie, ile tym razem będzie trwał ból. Trzy godziny, a może trzy dni? Ta energiczna, pogodna, świetnie zorganizowana szefowa dużej firmy radzi sobie w życiu ze wszystkim. Poza migreną. Wyjątkowa czy pospolita Migrena jest z ludźmi od zawsze. Kiedyś uważano ją nawet za chorobę wyższych sfer. Może dlatego, że przyznawało się do niej ...
0
Mamy wreszcie nowy i fachowy rząd
   Doczekaliśmy się i już możemy odetchnąć. Funkcjonujący od września temat rekonstrukcji rządu stał się faktem. Mamy już nie tylko nowych ministrów ale i zmienioną strukturę rządu, gdyż premier uwolnił spod swojego osobistego nadzoru kawał ważnych dla Polski obszarów, jak finanse, rozwój, nowe technologie, przedsiębiorczość i coś tam jeszcze. To konieczne zmiany, a stały się tym bardziej wymagalne, że premier podjął – i wygląda na to, że ze skutkiem realizuje – tzw. „Nowe otwarcie." Jest wszędzie gdzie trzeba i swoim urokiem, wiedzą i wynikającą stąd charyzmą buduje nowy obraz Polski widzianej przez pryzmat polskiego rządu, ocenianego przez pryzmat ...
2
Najlepsza liga świata wróciła
Życie toczy się szybko i tak w zasadzie od niczego choćby na chwilę nie pozwala odpocząć. A szkoda bo od polityki zwłaszcza w wykonaniu orzełków z wiejskiej chętnie przerwę zrobiłby sobie niejeden. JestJednak dziedzina życia która sprawia że odpoczywanie od niej wprowadza u mnie ogromną pustkę. Jest nią oczywiście najlepsza piłkarska liga na świecie czyli Lotto Ekstraklasa . W miniony weekend wznowiła rozgrywki i już pierwsza kolejka skłania do wniosku jak tu jej nie kochać . W pierwszej kolejce obrońca tytułu Legia Warszawa zostaje bezlitośnie wypunktowana przez beniaminka z Zabrza, faworyzowany Lech nie jest w stanie sforsować obrony ...
1