+ Załóż konto
Strona główna > Styl życia > Jak przetrwać migrenę
Ania_Lewandowska

Good job

6

Jak przetrwać migrenę

Silny, tętniący ból pojawia się nagle i rozsadza czaszkę. Opuszczam rolety, gaszę światło i zamykam drzwi. Wszystko drażni: każdy szelest, zapach, nawet ludzie, których kocham. Chcę być sama ze swoją migreną.


W zupełnej ciszy, z okładami z lodu na głowie 35-letnia Beata zadaje sobie pytanie, ile tym razem będzie trwał ból. Trzy godziny, a może trzy dni? Ta energiczna, pogodna, świetnie zorganizowana szefowa dużej firmy radzi sobie w życiu ze wszystkim. Poza migreną.


Wyjątkowa czy pospolita


Migrena jest z ludźmi od zawsze. Kiedyś uważano ją nawet za chorobę wyższych sfer. Może dlatego, że przyznawało się do niej wiele sławnych osób, m.in. Cezar, Einstein, Pascal, Darwin, Beethoven i Marilyn Monroe. W pewnych epokach wypadało nawet chorować na migrenę - miała świadczyć o dobrym urodzeniu. Dziś już wiadomo, że migrena (hemikrania - z greckiego: ból jednej strony głowy) nie ma nic wspólnego ze szlachetnym urodzeniem. Takie ataki miewa 4 miliony Polaków.


Dlaczego ja?


Mimo że jest znana, badana i opisywana od ponad 4 tysięcy lat, wciąż do końca nie wiadomo, dlaczego niektórzy na nią cierpią. Teorii na temat przyczyn migreny jest wiele. Większość neurologów uważa, że ból migrenowy związany jest z nieprawidłową pracą naczyń krwionośnych w mózgu. Z niewiadomego powodu (prawdopodobnie z powodu wahania poziomu serotoniny) tętnice i tętniczki nagle kurczą się, co prowadzi do niedoboru tlenu w tkance, a tym samym powoduje ból, a następnie długo się rozkurczają.


I właśnie ta zmiana średnicy naczyń staje się przyczyną bólu. Ból jest wołaniem komórki o tlen. Sygnalizuje, że organizm przystępuje do walki - broni najważniejszego narządu, czyli mózgu, przed niedotlenieniem. W tym celu wytwarza substancje, których zadaniem jest przywrócenie prawidłowego przepływu krwi niosącej tlen. W efekcie jednak naczynia krwionośne pozostają dłużej rozkurczone. To dodatkowo nasila ból.


Niektórzy neurolodzy sądzą, że migrena stanowi rezultat nieprawidłowej reakcji samego mózgu. Według innej teorii za bóle migrenowe odpowiadają neuropeptydy - uwalniane z zakończeń nerwowych białka, które podrażniają opony mózgowe.
Jednak wszyscy specjaliści są zgodni, że migrenę wywołują zaburzenia w układzie nerwowym, które mogą być sprowokowane przez bardzo różne czynniki.

Na przykład:

Stres i zła postawa. Bóle migrenowe często zdarzają się w sytuacjach, które obciążają cię psychicznie lub fizycznie. Dodatkowo przyczynia się do tego zła postawa. Oba te czynniki powodują napięcie mięśni szyi i pleców. Kręgi zostają wówczas wypchnięte, co powoduje niewielkie przemieszczenie stawów. Dodatkowo przemieszczone kręgi ściskają żyły szyi, które zaczynają się rozszerzać. To z kolei podrażnia nerwy otaczające żyły, co powoduje ból z reguły tylko po jednej stronie głowy.
Niektóre produkty spożywcze.

 

Uważaj zwłaszcza na czekoladę, żółty ser, czerwone wino, cytrusy i orzechy.


Nieregularne posiłki.

Zmiany rytmu snu i czuwania. Często migrena pojawia się, gdy za mało śpisz, ale zdarza się, że dopada cię w czasie weekendu, gdy wylegujesz się do późna.


Ostre światło i hałas. Uważaj też na gwałtowne zmiany temperatury i ciśnienia.


Zmiany pogody lub klimatu. Klimatyzacja.


Zmiany hormonalne.

 

Bywa, że ataki zaczynają się wraz z pierwszą miesiączką, potem zwykle ją poprzedzają, ustępują w czasie ciąży, a po menopauzie są rzadsze.


Zażywanie pigułek lub stosowanie plastrów antykoncepcyjnych.
Spadek poziomu kofeiny we krwi. Dzieje się tak, gdy podczas weekendu pijesz mniej kawy.

Żadnych reguł

Choć pulsujący ból zazwyczaj obejmuje tylko jedną stronę, co trzeci migrenik zmaga się z bólem całej głowy. Atak trwa od 3 do 72 godzin. Oprócz bólu, często pojawiają się nudności, wymioty, zaburzenia widzenia, nadwrażliwość na zapachy, światło, dźwięk.

 • - Nie ma wtedy spraw ważnych. Dziecko, praca, bal, na który szykujesz się od pół roku, nie mają żadnego znaczenia. Chcesz tylko, żeby ten rozpierający ból wreszcie minął. Ale nic z tego - mijają godziny, a ty czujesz, jak coraz mocniej rozsadza ci czaszkę - Beata wcale się nie dziwi, że migrenicy w czasie ataku bywają nieobliczalni.

 • - Ale nawet wtedy, kiedy wreszcie atak ustąpi, wcale nie czujesz się lepiej. Czasem nawet nie wiesz, czy głowa rzeczywiście już nie boli. Jesteś tak wyczerpana, że potrzebujesz dnia, by dojść do siebie

 • - Beata twierdzi, że ktoś, kto nigdy nie miał takiego bólu, z pewnością tego nie zrozumie. Ale zdarza się, że ból mija nagle, „jak ręką odjął". Napady mogą powtarzać się kilka razy na tydzień, kilka razy w miesiącu, co kilka miesięcy, a nawet lat. Tu nie ma żadnych reguł.


Uwaga, nadchodzi

Migreny nie da się wyleczyć.

Możesz jednak złagodzić ból. Najważniejsze w migrenie jest to, by odpowiednio szybko zareagować na pierwsze oznaki ataku. Twój refleks zadecyduje o tym, czy ból zaatakuje na długo i każe wyłączyć się z codziennego życia. Jeśli leki zastosujesz za późno, ból rozwinie się tak, że nawet silna tabletka nie jest w stanie nic pomóc.


W szczególnie trudnej sytuacji są osoby, które oprócz migren mają też zwykłe bóle głowy. - Bo nigdy nie masz 100-procentowej pewności, czy to jeszcze zwykły ból głowy (którego nie wolno leczyć tabletkami przeciwmigrenowymi), czy już atak migreny.


Sprawa jest nieco prostsza, gdy migrenę poprzedza aura. Taką zapowiedź choroby ma zaledwie 10-20 proc. chorych. Na godzinę (choć może zdarzyć się dzień lub dwa przed pojawieniem się bólu) występują dolegliwości neurologiczne. Mogą to być iskry i zygzakowate spektra, błyski oślepiającego światła, zaburzenia czucia, mowy, myślenia, dzwonienie w uszach, mrowienie twarzy. Aura zwykle mija, gdy pojawia się ból.


Gdy czujesz zbliżający się atak, nie czekaj, aż ból się rozwinie, tylko działaj:

 • Zażyj tabletkę, np. z paracetamolem profenem, aspirynę.

 • Włóż nogi do gorącej wody i jednocześnie pocieraj skronie kostką lodu.

 • Delikatnie wmasuj w skronie kilka kropel olejku z mięty pieprzowej.

 • Pomóc może ciepły okład na głowę.

 • Uciskaj palcami tętnice skroniowe, po kilku minutach na chwilę zwolnij ucisk. Powtarzaj, aż poczujesz ulgę. Możesz skronie nacierać gotowym preparatem, np. migrenolem lub olejkiem lawendowym.

 • Jeśli nie masz czasu na masaż, załóż na czoło elastyczną, obciskającą opaskę.

 • Niektórym pomaga mocna kawa z plasterkiem cytryny - kofeina pobudza układ nerwowy i wzmaga działanie leków przeciwbólowych.

 • Pomoże wypicie słodkiego soku, słodzonej herbaty lub zjedzenie małej przekąski - atak może być spowodowany spadkiem poziomu cukru.

 • Jeśli na samą myśl o jedzeniu dostajesz torsji, sięgnij po herbatę z imbirem.

 • Na początku ataku pomóc może napar ze złocienia, potem z pierwiosnka lekarskiego, stokrotki lub owoców czarnego bzu.

 • Ulgę przynosi odpoczynek w ciszy lub sen.

Skuteczne terapie

Jeśli ataki migreny powtarzają się i są tak silne, że nie umiesz sobie z nimi poradzić lekami bez recepty i „babcinymi sposobami", musisz iść do lekarza. Z pewnością zaleci ci silniejsze leki specjalistyczne.
Są dwie grupy leków na receptę. Preparaty z ergotaminy obkurczają naczynia krwionośne i łagodzą napad choroby. Najnowszą generacją skutecznych leków migrenowych i znoszących nudności, wymioty oraz światłowstręt są tryptany (są w aptekach w różnych nazwach handlowych).

Gdy ataki migreny zdarzają się bardzo często, nawet kilka razy w tygodniu, neurolog z pewnością zaproponuje stałe leczenie profilaktyczne. Trwa ono zwykle 2-3 miesiące. Najskuteczniejszym lekiem są tzw. beta-blokery, antydepresanty oraz tzw. blokery przeciwpadaczkowe. Niestety, beta-blokery, choć są skuteczne, potrzebna jest bardzo duża dawka - nie każdy może więc je stosować, bo obniżają ciśnienie. Bardzo skuteczny jest flunarizin - bloker kanałów wapniowych.

A może botoks?

Tak, tak. Ten sam botoks, który służy do odmładzania twarzy, wygładzania zmarszczek, pomaga również na migrenę. Lekarze odkryli, że wstrzykiwanie tzw. toksyny botulinowej typu A do mięśni twarzy zmniejsza liczbę ataków bólu migrenowego. Lekarz wstrzykuje ją w okolicach czoła i skroni, po obu stronach głowy. Toksyna rozluźnia mięśnie, odpręża naczynia mózgowe, dzięki czemu do mózgu dociera mniej impulsów bólowych. Zabieg uwalnia od migreny na kilka miesięcy. A wraz z migreną znikają wszystkie zmarszczki. Toksyna botulinowa jest bezpieczna, niestety, dość droga - zabieg kosztuje od 800 do 2 tys. zł (w zależności od kliniki).


Jak unikać?

Warto próbować przeciwdziałać atakom choroby, żyjąc zdrowo. Staraj się przede wszystkim eliminować „wywoływacze" migreny:

 • Unikaj stresów.

 • Nie bierz też zbyt wielu spraw na swoje barki.

 • Ruszaj się na świeżym powietrzu (wystarczy codzienny półgodzinny spacer).

 • Zapisz się na basen - pływanie odpręża i łagodzi bóle zwyrodnieniowe.

 • Śpij w dobrze wywietrzonej sypialni, najlepiej równą liczbę godzin.

 • Jedz lekkie posiłki, nie głodź się, ale też i się nie przejadaj.

 • Wprowadź do diety produkty bogate w magnez. U chorych na migrenę często stwierdza się niedobór magnezu, a pierwiastek ten spełnia ważną rolę w regulacji napięcia błony mięśniowej naczyń krwionośnych, również w mózgu. Dużo magnezu znajdziesz w chrupkim pieczywie, siemieniu lnianym, sezamie, ziarnie słonecznika i ryżu.

 • Unikaj długotrwałej pracy przed komputerem i wielogodzinnego wpatrywania się w migoczący ekran telewizora.

 • Unikaj produktów, które mogą wywołać migrenę.

 • Unikaj intensywnych zapachów, ostrego światła i hałasu.

 • Rzuć palenie, unikaj alkoholu.

 • Być może powinnaś też zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej lub przynajmniej zmienić środek na taki, który dostarcza mniejszą dawkę hormonów.

Jaka to migrena?


Weekendowa


Dotyka ona ludzi bardzo aktywnych zawodowo, którzy mimo że potrzebują odpoczynku, nie potrafią się rozluźnić. Dni wolne od pracy to dla nich jeden wielki atak migrenowy, który mija w poniedziałek, tuż po powrocie do pracy. Jedynym lekiem w tym przypadku jest nauczenie się relaksu i odpoczynku.


Szyjna


Występuje wtedy, gdy jest ucisk na korzenie nerwów szyjnych i potylicznych, przykurcz mięśni szkieletowych szyi lub zwyrodnieniowe zmiany kręgosłupa. Leczenie migreny szyjnej, która ma objawy podobne do bólu klasterowego lub napięciowego, trzeba zacząć od dokładnych badań kręgosłupa. Pomóc mogą ćwiczenia rozluźniające i wzmacniające mięśnie szyi oraz karku.


Menstruacyjna


Ból pojawia się w pierwszych dniach krwawienia, czasem tuż przed miesiączką. Zdarzają się też ataki w połowie cyklu, w czasie owulacji.

 

Adres URL:

Blue Monday - czyli najbardziej depresyjny dzień w roku
   Natrafiłem dzisiaj w Internecie na informację o tym, że mamy oto Blue Monday. Najbardziej depresyjny poniedziałek (16.01.) 2017 roku. Zatrwożyłem się, jako że przeżyłem w nieświadomości już niemal cały ten dzień, a być może powinienem komuś wyrażać wdzięczność z tego powodu, że nic złego mi się nie przytrafiło? Ba, pomyślałem nawet, że całkiem udany był ten poniedziałek, bo pogoda piękna, wyżowa – ze słoneczkiem i temperaturą w okolicach zera. Jurek Owsiak dał nam w niedzielę ogromną porcję optymizmu i mimo ostrego ataku przeciwników dał sobie radę i swoje zamierzenia zrealizował z sukcesem. Optymistycznie nastrojony wyszedłem nawet na miły spacerek, ...
7
Jak przetrwać migrenę
Silny, tętniący ból pojawia się nagle i rozsadza czaszkę. Opuszczam rolety, gaszę światło i zamykam drzwi. Wszystko drażni: każdy szelest, zapach, nawet ludzie, których kocham. Chcę być sama ze swoją migreną. W zupełnej ciszy, z okładami z lodu na głowie 35-letnia Beata zadaje sobie pytanie, ile tym razem będzie trwał ból. Trzy godziny, a może trzy dni? Ta energiczna, pogodna, świetnie zorganizowana szefowa dużej firmy radzi sobie w życiu ze wszystkim. Poza migreną. Wyjątkowa czy pospolita Migrena jest z ludźmi od zawsze. Kiedyś uważano ją nawet za chorobę wyższych sfer. Może dlatego, że przyznawało się do niej ...
0
więcej

Komentarze

Aby dodawać komentarze należy być zalogowanym.
Zaloguj się lub załóż nowe konto
DOWIEDZ SIE WIĘCEJ
Napisz artykuł na Perepele już teraz!

Najnowsze:

Tytuł zaczerpnąłem z Talmudu . Najbardziej znane jest chyba jednak z Jad Waszem, Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu – instytut w Izraelu poświęcony żydowskim ofiarom Holokaustu, założony w 1953 roku w Jerozolimie na mocy Ustawy o Pamięci, przyjętej przez izraelski parlament Kneset. Tam znajduje się duży park złożony z drzew posadzonych dla Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Może zbyt górnolotne to odniesienie ale tak to postrzegam. Moja dzisiejsza opowieść brzmi następująco: Późny wieczór. Jeden ze znajomych, będący kierowcą w przewozach międzynarodowych wrzuca do Fb. informację: 10 listopada o 22:45 · Walsall, England, United Kingdom · Dziś rano, wracałem z pracy, było jeszcze ciemno ...
0
O wiele więcej szczęścia do reżyserów i aktorów miał Batman. Główny bohater, milioner Bruce Wayne, który w dzieciństwie stracił rodziców walczy ze złem w przebraniu nietoperza. Jeszcze ciekawsze są postacie złoczyńców takie jak: Joker, Pingwin, Harvey "Dwie Twarze" dent, Człowiek- Zagadka, Kobieta-Kot, Mr. Freeze czy Trujący Bluszcz. Dzięki zmiennej naturze byli oni swego rodzaju barometrem nastrojów społecznych i zmian zachodzących a Ameryce. W pierwszym filmie fabularnym z 1943 roku (15 odcinków, z Lewisem Wilsonen w roli głównej) będącym słabo zawoalowanym narzędziem propagandowym przeciwnikiem Batmana był japoński szalony naukowiec, Tito Daka. Filmem nakręconym dla kina był "Batman ...
0
Utrzymanie łazienki i kuchni w czystości to nie lada wyzwanie. Wprawdzie pucowanie kafelków, armatury, zlewozmywaka itp. nie stanowi już dziś wielkiego problemu - środków do ich mycia nie brakuje - ale jak poradzić sobie z czyszczeniem fug? Gorzej z fugami podłogowymi. Porowatość, wgłębienia i wpływ czynników mechanicznych niszczących powierzchnię sprawiają, że brud i wszelkie osady wnikają głębiej i są trudniejsze do usunięcia. Oto kilka sposobów na radzenie sobie z problemem. Jeśli fugi są białe, to można użyć typowych, zawierających wybielacz środków chemicznych do czyszczenia fug - są dostępne w ...
0
Nie ważne, czy sztukę całowania opanowałeś do perfekcji, czy wciąż jest to dla ciebie skomplikowana operacja NASA. Jeśli jesteś heteroseksualnym samcem, powinieneś obejrzeć ten poradnik, choćby ze względów estetycznych W sieci pełno jest poradników: "Jak zaspokoić kobietę?", "Jak namówić laskę na seks analny?", "Jak powiększyć penisa?", "Jak zrobić bica?" itd. itd. Jedne przydają się bardziej, inne mniej, ale zupełnie nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, jak inspirujący może być... instruktaż całowania. Niby proste zadanie - nic interesującego - a jednak poniższe wideo Playboya to jeden z najlepszych poradników, jaki ...
0
Zbyt często nie doceniamy potęgi dotyku, uśmiechu, dobrego słowa, prostej umiejętności słuchania, szczerego komplementu czy najmniejszego przejawu troski. A przecież te drobne gesty mogą odmienić czyjeś życie – napisał Leo Buscaglia. Czy faktycznie jedno wypowiedziane szczerze i z uśmiechem zdanie może sprawić, że zdobędziesz serce jej lub jego? Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że właściwie dobrany komplement może być kluczem do serca? Jak słowem sprawić przyjemność? Przebadano ponad 700 odpowiedzi udzielonych przez kobiety i mężczyzn w badaniu "Jakie komplementy lubisz najbardziej?". Poznaj trzy zasady, dzięki którym trafisz prosto ...
1
Czyje jest "dobro ogółu"?
Ustawodawcy lubią to wyrażenie. Ładnie brzmi i na dodatek jest dobrą wymówką dla poświęcenia jednostki.  Ale zastanówmy się, czym jest ten "ogół"? Tak jak związki chemiczne składają się z pojedynczych atomów, jak galaktyki składają się z pojedynczych ciał niebieskich, tak społeczeństwa składają się z ludzi. Ogół społeczeństwa, to nic innego, jak zbiór jednostek. Wynika z tego, że poświęcenie fundamentalnego prawa jakiejkolwiek jednostki dla "dobra ogółu", jest pogwałceniem praw wszystkich ludzi zaliczanych do tego "ogółu". Rzućmy więc okiem na artykuł 22 z rozdziału pierwszego Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2.04.1997 r. "Ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze ...
1
NIEHUMANITARNE wyroki - skutek braku nadzoru nad SĄDAMI
BEZ EMOCJI Niefrasobliwość działań obecnych władców rządzących polityką sądowniczą państwa Polskiego doprowadziła do coraz częstszych zdarzeń niesprawiedliwych społecznie i sprzecznych z merytoryczną rzeczywistością ferowanych wyroków sądu.      Zdarzało się,że niewinne osoby osadzane były w więzieniach,a ich majątki rozszabrowane.Bywało,że w obliczu prawa zabierano traktory sąsiadom dłużników.Bywały wypadki odsiadywania wyroków osób niewinnych za zbrodnię,które popełnił ktoś,kto ujawnił się po okresie przedawnienia igrając sobie z indolencji Polskiego Prawodawstwa.Bywało też,że osoba chora psychicznie i niezupełnie świadoma swych czynów niewinnie odbywała wieloletni wyrok pozbawienia wolności.   Są to tylko przykłady nagłośnione medialnie .,a ile ich  było w rzeczywistości ...
1
Zapowiedź "Czerwień Obłędu"
Cześć wszystkim!! Już 3 września premiera książki "Czerwień Obłędu". Thriller, który musicie przeczytać! ...
0
13. pechowy nie tylko w piątek.
Witam.  Zacznę od tego, że jestem chora. Piszę o tym, ponieważ jest to ważne w tym akurat artykule. Na szczęście nic groźnego, bo zwykłe przeziębienie, ale za to bardzo osłabiające mój organizm. Pomijając fakt, że jestem jak magnez na choroby.  Wracając...  Od czwartku tamtego tygodnia czuję się dość kiepsko. Wiadomo: katar, kasze, potem doszła gorączko i silne bóle głowy, ponieważ na dodatek i żeby było weselej to mnie przewiało. Mój stosunek do lekarzy i lekarstw jest zwykle obojętny, a gdy przychodzi co do czego to przyjmuję to z niechęcią - i mowa tu i o lekarzach i o lekarstwach. Dzisiaj w ...
0
Fizyka w kuchni
Jeden z najsłynniejszych fizyków XX wieku, Richard Feynman został kiedyś zapytany, dlaczego wyginany suchy makaron spaghetti nigdy nie pęka na dwie części (jak choćby ołówek), tylko na 3 lub więcej kawałków? Feynmanowi nie udało się tego wyjaśnić, ale zaobserwował, że podobnie zachowują się także mające zbliżone proporcje pręciki ze stali czy szkła. Ponieważ także pojazdy czy konstrukcje nośne budynków składają się z prętów, problem jest poważny. Dopiero kilka lat temu udał się zarejestrować kamerą cyfrowa zjawisko pękania makaronu z wystarczającą do jego zrozumienia prędkością 1000 klatek na sekundę. Gdy na przykład zginamy plastikowa linijkę aż do pęknięcia, końcówki powstałych kawałków drgając ...
0
Miłość - niejedno ma imię . . .
Miałem rozmowę na temat uczuć i miłości. Podtekst w postaci stwierdzenia: „ty jesteś fachowiec, pedagog, no to powiedz jak to jest?". Za późno się zorientowałem, że jest to zwykła prowokacja. Efekt był taki, że prawie mnie zagonili do narożnika, ale się nie dałem.Niniejszym szanowny czytelniku postaram się na łamach mojego bloga uściślić co to jest ta miłość i jak ta chemia wygląda.Pamiętam z zajęć uczelnianych, jak jeden z zacnych Profesorów przedstawił nam, studentom, wykres miłości.   Jak widać z powyższego, nauka zdefiniowała intensywność uczucia, zwanego – miłość. Jeśli zapamiętasz szanowny czytelniku lub czytelniczko ten wykres to postaram się w ...
0
Przeklinanie dobre na ból
Przeklinanie czy rzucanie inwektywami ma działanie podobne jak środek przeciwbólowy, ale tylko pod warunkiem, że nie jest nadużywane.Rzucanie przekleństwa, pod warunkiem, że nie weszła nam na stałe w krew, potrafi łagodzić ból, udowodniono w eksperymencie. Podczas niego okazało się, że  przeklinając, jesteśmy w stanie znieść fizyczny ból nawet dwukrotnie dłużej.Badacz tłumaczy to zjawisko jako mechanizm tzw. znieczulenia wywołanego stresem, gdy przeklinanie wywołuje reakcję emocjonalną z towarzyszącym temu uwolnieniem dawki adrenaliny, która blokuje ból.U osób przyzwyczajonych do przeklinania niecenzuralny język nie wywołuje już reakcji emocjonalnej, a co za tym idzie, nie zwiększa odporności na ...
1
Tess Gerritsen - "Igrając z ogniem"
Na początek muszę lojalnie uprzedzić. Nie jest to książka z tych, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. Autorka tym razem poszła w zupełnie innym kierunku. Czy wyszło jej to na dobre? Historia toczy się dwutorowo. W czasach współczesnych, na przemian z czasem przedwojennym. Z jednej strony Włochy i przedwojenne życie na przykładzie określonej grupy ludzi, z drugiej Ameryka i utalentowana skrzypaczka, która w czasie wycieczki zakupuje w antykwariacie stare nuty. Kiedy po powrocie zaczyna grać, zaczyna się z nią dziać coś dziwnego. Atakuje ją własna trzyletnia córeczka. To dopiero początek "atrakcji". Stara dobra Tess jak zwykle przygotowała się profesjonalnie do napisania powieści. Oddała ...
0
Mój niezłomny podziw dla prezydenta (6)
Archiwizowanie najważniejszych tekstów w danym czasie to to samo, co pisanie własnych komentarzy: http://jerzy-kalwak.blog.onet.pl/?p=1085.   Minister A. Dera. (Fot.PAP/R.Guz) ...
1
Entliczek pentliczek odc.......
Wielkimi krokami zbliża się niezwykle istotny mecz dla obecnych mistrzów Polski Legi Warszawa. W walce o tzw. piłkarski raj czyli Ligę Mistrzów znaleźli się pod ścianą. Przegrywając przed tygodniem w Kazachstanie z tamtejszym FK Astana 1-3 muszą wygrać u siebie 2-0. Nie jest to oczywiście niemożliwe aczkolwiek ostatnie występy zawodników z Ł3 nie napawają optymizmem. Podopieczni Jacka Magiery grają bowiem zbyt schematycznie i bez pomysłu , dochodzą do tego błędy w obronie czego kulminacją był trzeci stracony gol w pierwszym meczu . W doliczonym czasie gry pozwolić przeciwnikowi na taką kontrę przy nienajgorszym wyniku to coś w rodzaju piłkarskiego ...
1
Kij czy marchewka ?
Nieważne, czy mamy dzieci czy nie, zawsze jednak wiele mamy do powiedzenia w kwestii wychowywania. Przecież jesteśmy dorośli, to wiemy najlepiej, co dla dzieci jest najlepsze. Wcale przy tym nie musimy pytać dzieci. Bo i po co? Też przecież byliśmy dziećmi, i to, jak nas nasi rodzice wychowywali, wcale na złe nam nie wyszło. Dziwne przy tym jest tylko jedno. Jaką mamy łatwość zapominania tego, co czuliśmy, gdy sami byliśmy dziećmi. Matka-kura doskonale pamięta, jak bardzo bała się kar, z premedytacją wymierzanych przez rodzicielkę, jak bolały ją słowa wywyższania dzieci sąsiadki nad nią samą, jak brakowało jej tego, by ...
0
To musieli wymyślić faceci.
2014.12.24„Pod prąd" - JESZCZE KRÓCEJ na TEMAT. Może się mylę, lecz widzę to tak (inaczej) !To musieli wymyślić faceci.Pomysł, by 24-go grudnia w Wigilię Świąt kobiety miały dzień wolny od pracy na pewno przyszedł go głowy mężczyźnie. My to mamy łeb.Najlepsze miejsce by się ukryć i do odpoczynku w tym zaganianym czasie (Przecież gdzieś trzeba naładować baterie przed wyczerpującymi świątecznym okresem). Właśnie po to, mężczyzna wymyślił kobietom dzień wolny od pracy 24 grudnia w Wigilię Świąt, by nie przeszkadzać w sprzątaniu i przygotowywaniu strawy na cały świąteczny okres, jeżeli One naprawdę chcą by święta były ...
0